خریداران ارز نقره‌داغ می‌شوند؟

به‌روزترین‌ها– طی هفته‌های اخیر و همزمان با بروز برخی تنش‌ها در منطقه و البته جنایت تروریستی کرمان، نوسانات بازار ارز صعودی و استارت رشد قیمت‌ها در این بازار زده شد.

تشدید نوسانات در بازار ارز موجب شد قیمت دلار که در ماه‌های اخیر از ثبات نسبی برخوردار بود بار دیگر وارد کانال‌های بالای 50 هزار تومان شود.

به‌باور کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار ارز، ریشه اصلی نوسانات اخیر ارزی، خبرهای سیاسی و تنش‌های منطقه است و این افزایش قیمت‌ها ابداً ریشه اقتصادی ندارد.

بازاری‌ها می‌گویند: هیچ تغییری در میزان عرضه و تأمین نیازهای ارزی نداشتیم و آنچه موجب افزایش قیمت ارز شده، فقط خبرهای سیاسی و انتظارات تورمی است.

تحلیل‌گران بازار ارز در این ایام بارها گفته‌اند که نوسانات در بازار ارز به دلیل تحولات سیاسی، نظیر حمله آمریکا به یمن، جنایت تروریستی کرمان، پاسخ سپاه به تروریست‌های مستقر در پاکستان، عراق و سوریه و غیره است و هیچ دلیل بنیادی اقتصادی ندارد.

کارشناسان اقتصادی از همان ابتدا به مردم عادی هشدار می‌دادند که فریب بازی دلال‌های بازار ارز را نخورند چراکه بازارساز اجازه ادامه وضع موجود را نخواهد داد و نوساناتی که ریشه در خبرهای سیاسی دارند خیلی زود توسط بانک مرکزی مهار می‌شوند.

محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی نیز هفته قبل خطاب به خریداران این روزهای ارز با بیان اینکه “هیچ گونه مشکلی برای تأمین ارز وجود ندارد و چشم‌انداز وضعیت ارزی کشور برای پایان سال و سال آینده بسیار مثبت است”، گفت: نوسانات روزهای اخیر که بیشتر ناشی از تحولات منطقه‌ای است گذرا و موقتی است.

به‌باور معامله‌گران بازار ارز، سقف دلار و سکه جایی است که بانک مرکزی وارد بازار شود. بازارساز این قدرت را دارد که با تزریق درهم، عرضه شمش و سکه‌های بدون تاریخ جلوی نوسانات بازار را بگیرد،
بر همین اساس هم مردم عادی باید مراقب باشند فریب نوسان اخیر را نخورند چراکه تجربه ماه‌های قبل نشان داده است هر زمان بازار نوسانی شده، بازارساز موفق به برقراری مجدد ثبات در این بخش شده است.

تحلیل‌گران معتقدند بانک مرکزی منتظر است تعداد بیشتری دلال در تور قیمت‌های بالا بیفتند، سپس با مداخله در بازار آنها را نقره‌داغ کند.

همان‌طور که بارها گفته شده است، ‌تحولات سیاسی و امنیتی ممکن است موجب شوک‌های سیاسی در کشورها شود که این شوک‌ها معمولاً آثاری کوتاه‌مدت و موقتی بر اقتصاد و بازارهای مالی یک کشور می‌گذارد، ولی با آرام شدن فضای سیاسی، نرخ ارز به قیمت قبلی خود بازمی‌گردد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا