تعهد آمریکا به عدم استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در فضا

موبنا – این مطلب توسط مایکل پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، در مورد قصد واشنگتن برای ایجاد نیروهای فضایی مطرح شد.

مایکل پنس که در کنفرانس نشریه سیاسی پولتیکو سخنرانی می‌کرد گفت: “ما از قرارداد حقوق فضایی دهه ۶۰ که بکارگیری سلاح‌های کشتار جمعی را در فضا ممنوع می‌کند حمایت می‌کنیم.” معاون رئیس جمهور آمریکا با اشاره به پیمان اصول فعالیت دولت‌ها برای کشف و استفاده از فضا، از جمله ماه و دیگر اجرام آسمانی اعلام کرد کشورش به پیمان مصوبه در سال ۱۹۶۶ که در سال ۱۹۶۷ در مسکو، واشنگتن و لندن امضا شد پایبند خواهد ماند.

پنس گفت: “قصد نداریم هیچ تغییری در تعهداتمان به این پیمان ایجاد کنیم”

وی قبلا خواستار ایجاد “پتانسیل تهاجمی در فضا” از سوی آمریکا و تقویت حفاظت از ماهواره‌های آمریکایی که عمدتا نظامی هستند شده بود. معاون رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تکرار اظهارات قبلی خود مبنی بر اینکه نظامی سازی فضا از زمان پرتاب اول ماهواره توسط شوروی سابق شروع شد گفت: “به نظر ما فضا در حال حاضر محلی برای انجام اقدامات عملی نظامی شده است.”

معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: “کشورهای دیگر جهان هم اکنون این کار را انجام می‌دهند. اخیرا چین یک موشک فضایی را آزمایش کرد که ماهواره‌ای را از بین برد تا توان خود را برای این کار نشان دهد. کشورهای دیگر هم سیستم های ماهواره‌ای جدید، احتمالا با اهداف مخرب را آزمایش می‌کنند تا توانایی ماهواره‌های خود را بالا ببرند”

پنس افزود: ما باید در مقام اول قرار بگیریم و این موضوع از لحاظ امنیت فضایی برای ما حائز اهمیت باشد. اشاره پنس به آزمایشی است که چین در سال ۲۰۰۷ انجام داد و به کمک یک موشک بالستیک، یکی از ماهواره‌های خود در فضا را از مدار خارج کرد.

وی گفت: “با وجود این، ما تعهدی جدی به پیروی از معاهدۀ مذکور داریم و هدفمان از آزمایش‌های جدید این است که امنیتی فراهم شود تا بتوانیم فعالیت در فضا را برای مقاصد صلح آمیز هدایت کنیم.”

حکم ایجاد نیروهای فضایی نظامی در ۱۸ ژوئن توسط دونالد ترامپ به امضا رسید. پنس توضیح داد که دولت آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ سازمان نیروهای فضایی نظامی خود را تشکیل دهد. طبق برنامه، نیروهای فضایی نظامی در ساختار پنتاگون ایجاد خواهند شد.

انتظار می‌رود که آنها ششمین نوع نیروهای مسلح این کشور در کنار نیروهای زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، سپاه پاسداران دریایی و گارد ساحلی باشند.

در حال حاضر، در ساختار پنتاگون سه نهاد جداگانه وجود دارد که شامل نیروهای زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی هستند و زیر نظر وزیر دفاع اداره می‌شوند.

 منبع: ایسنا 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا