اقتصادی

احتمال ترخیص ۵۰۰ خودرو از گمرکات + اسامی برندها

مجله آنلاین موبنا –  عدم تحویل خودروها به مشتریان باعث بروز نارضایتی شده ضمن این‌که فعالیت شرکت‌های واردکننده خودرو نیز تا حد بسیار زیادی مختل شده است. در این زمینه تلاش‌های گوناگونی در خصوص آزادسازی خودروها صورت گرفت همچنین مصوبه‌ای نیز برای خروج خودروها ابلاغ شد. درباره روند خروج خودروها از گمرک، راهکارهای فعلی و پیش‌بینی قیمت‌ها گفت‌و‌گویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو صورت گرفته که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

 

آزادسازی ۵۰۰ خودرو

دادفر در خصوص امکان ترخیص خودروها از گمرک گفت: طبق اظهارات معاون اجرایی امور گمرکی، ۲۰۰ دستگاه از گمرکات بوشهر و شهید رجایی و از سایر گمرکات ۳۰۰ دستگاه امکان ترخیص پیداکرده‌اند. به‌طورکلی نزدیک به ۵۰۰ دستگاه خودرو از بابت مصوبه هیئت دولت می‌توانند ترخیص شوند. این ۵۰۰ دستگاه خودرو از برندهای کیا، هیوندای و تویوتا هستند. طبق صحبت‌های معاون اجرایی گمرک، این خودروها مشکل خاصی نداشتند و پشت درب خروج مانده بودند و حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها پیش از این‌که کارها توقف پیدا کند پرداخت‌شده بود. لازم به ذکر است که نزدیک به ۱۴هزار خودرو در گمرک وجود دارد که ۱۰ هزار دستگاه از آن‌ها امکان ترخیص دارند.

مشکلات بانک مرکزی و گمرک

وی در ادامه افزود: بااین‌وجود هنوز ترخیصی صورت نگرفته و عدم هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی باعث بروز چنین مواردی شده است. در حال حاضر مشکل اصلی در گمرک و بانک مرکزیاست و تفسیر‌های گوناگونی از مصوبه هیئت دولت صورت می‌گیرد.  دستورالعملی توسط دفتر گمرک ارسال‌شده که در آن بندهای متناقض با مصوبه دولت وجود دارد و این یکی از مواردی است که منجر به عدم اجرایی شدن فرآیند ترخیص خودروها شده است. یکی دیگر از دلایل نیز مربوط به بانک مرکزی است که مباحث مرتبط با انتقال ارز و پرداخت مابه‌التفاوت باعث ایجاد اختلال درروند کارشده است.

تمدید بدون انقضا مصوبه هیئت دولت

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد تمدید مصوبه هیئت دولت گفت: آخرین فرصت اجرایی شدن مصوبه هیئت دولت، ۱۶ اردیبهشت ۹۸ است که در صورت عدم اجرایی شدن آن از وزیر صمت و معاون اول رئیس‌جمهور تقاضا کردیم نسبت به تمدید بدون انقضا اقدام کنند. درصورتی‌که تمدیدها به‌صورت پی‌در‌پی انجام نشود برداشت‌های متفاوتی از این مصوبه صورت خواهد گرفت. اگر این مصوبه همچنان تمدید شود امکان موفقیت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

پیش‌بینی بازار خودروهای وارداتی

 

وی در خصوص آینده بازار خودرو اظهار کرد: پیش‌بینی شد که در صورت ترخیص خودروها از گمرک که شاهد افزایش ۲۰ الی ۳۰ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. این اتفاق پیش از این‌که ترخیص‌ها انجام شود صورت گرفت و از ۱۰ روز گذشته تاکنون شاهد قیمت‌های عجیب‌وغریب در بازار هستیم. در حال حاضر ورود خودروهای گمرک درصورتی‌کهبانک مرکزی در دریافت مابه‌التفاوت منطقی عمل کند  احتمال عقب‌گرد ۱۰ الی ۱۵ درصدی خواهد داشت. بازار تقاضا در خودروهای وارداتی وجود دارد و زمانی که عرضه نیست احتمال افزایش قیمت نیز وجود دارد.

بهبود وضعیت چینی‌ها

دادفر در پایان اشاره‌ای به بازار خودروهای چینی کرد و گفت: با توجه به عدم توانایی تولید خودرو در داخل کشور، بازار خودروهای چینی بهتر خواهد شد البته در تولید این خودروها نیز مشکلاتی وجود دارد. با این فضای بسته واردات، بازار خودروهای چینی گسترده‌تر از قبل خواهد شد. به‌طورکلی بازار هم نیاز به خودروهای داخلی و چینی و هم نیاز به خودروهای وارداتی دارد.

 منبع: گسترش

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا