فائو: ۸۶۸ میلیون نفر در جهان غذا برای خوردن ندارند

فائو: ۸۶۸ میلیون نفر در جهان غذا برای خوردن ندارند

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی شدیدترین کاهش ماهانه خود را در تقریباً ۱۴ سال گذشته به ثبت رساند که بیشتر آن به علت کاهش قابل توجه قیمت روغن نباتی و غلات صورت گرفت.

به‌روزترین‌ها– به گزارش نشنال نیوز، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی شدیدترین کاهش ماهانه خود را در تقریباً 14 سال گذشته به ثبت رساند که بیشتر آن به علت کاهش قابل توجه قیمت روغن نباتی و غلات صورت گرفت.

این سازمان بین‌المللی در گزارش خود نوشت: شاخص قیمت مواد غذایی فائو، معیاری که برای تغییر ماهانه قیمت‌های جهانی یک سبد از کالاهای غذایی استفاده می‌شود، در ماه ژوئیه به طور متوسط 140.9 واحد بود که حدود 8.7 درصد کاهش نشان می‌دهد. این رقم بزرگترین کاهش ماهانه از اکتبر 2008 تاکنون محسوب می شود.

با این حال، فائو تأکید کرد که رقم مربوط به ماه ژوئیه اگرچه چهارمین کاهش متوالی ماهانه می‌باشد، اما همچنان نسبت به سال گذشته بیش از 13 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این گزارش همچنین آمده است که 868 میلیون نفر در جهان غذای کافی برای خوردن ندارند و 25 کشور در معرض خطر جدی هستند و وضعیت آن‌ها رو به وخامت می‌رود.

علاوه بر این، گزارش فائو از افزایش 30 درصدی قیمت کود از ابتدای سال خبر می‌دهد که علتی برای کاهش تولید محصولات کشاورزی بوده است.

این سازمان در ادامه تأکید کرد که افزایش قیمت‌های مواد غذایی باعث افزایش گرسنگی در جهان شده و افراد، خانواده ها و جوامع را تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس این گزارش، خانوارهایی که بخش بزرگی از درآمد خود را صرف خرید محصولات اصلی در تجارت بین المللی مواد غذایی مانند گندم، برنج و ذرت می کنند، بیشتر در معرض خطر کاهش رفاه خود هستند.

مؤسسه تحلیلی دانش عمیق Deep Knowledge Analytics در گزارشی در ماه گذشته اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی در اواسط سال 2020، زمانی که کسب‌وکارها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شدند و زنجیره‌های تامین را تحت فشار قرار دادند، شروع به افزایش کرد.

شاخص غلات فائو پس از کاهش 11.5 درصدی نسبت به ماه ژوئن، در ماه ژوئیه به 147.3 واحد رسید، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل 16.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در عین حال، شاخص قیمت روغن نباتی در ماه ژوئیه به طور متوسط 171.1 واحد بود که تقریباً 20 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح خود در 10 ماه گذشته رسید. میانگین شاخص لبنیات در ماه گذشته با 2.5 درصد کاهش به 146.4 واحد رسید، اما همچنان بیش از یک چهارم از ژوئیه 2021 بیشتر است.

 منبع: تسنیم