افزایش نرخ سود بانکی روی بورس چه تاثیری دارد؟

به‌روزترین‌ها– سعید جعفری، با تاکید بر اینکه به طور کلی افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی معمولا روی بازار سهام تاثیر منفی دارد، توضیح داد: سپرده بانکی سود بدون ریسک می‌دهد و زمانی که سود بدون ریسک افزایش می‌یابد  باعث می‌شود سرمایه‌گذاران به قیمت پایین‌تری مایل به خرید سهام باشند. البته بازار سرمایه تقریبا از اواسط تابستان درگیر این موضوع استو در اواسط تابستان به صورت غیررسمی شاهد افزایش نرخ سود بودیم.

وی ادامه داد: این اتفاق تاثیر خود را در اوایل پاییز روی بازار سرمایه گذاشت و باعث افزایش شدت ریزش این بازار شد. اما این یک موضوع بدیهی است که اگر سود بدون ریسک جذاب باشد  اقبال به بازار سرمایه کم‌تر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در مقایسه میزان افزایش سود سپرده بانکی با تورم عنوان کرد: از نگاه دیگر باید گفت که سه درصد افزایش نرخ سود سپرده با این وضعیت تورم اثر درازمدتی بر تصمیمات جامعه ندارد. این موضوع در مدل‌های ارزش‌گذاری در کوتاه مدت ممکن است باعث وقفه شود و شاهد عدم اقبال بازار سهام باشیم اما چون تورم انتظاری برای سالهای بعد وجود دارد، اگر نرخ سپرده حتی ۲۵ درصد هم باشد هنوز بهره حقیقی منفی است و باعث می‌شود مردم همچنان به سمت بازارهای کالایی مانند ارز، طلا و بازار سهام هم حرکت کنند.

به گفته جعفری برای پول‌های خیلی بزرگی که در  سپرده‌های بانکی و متعلق به اشخاص حقوقی است، افزایش دو درصدی سود هم جذاب است و باعث می‌شود منابع را در سپرده قرار دهند. البته افزایش نرخ سود تسهیلات باعث می‌شود وضعیت عملیاتی بانک‌ها بهبود پیدا کند و در گزارش‌های بعدی بانک‌های بورسی شاهد این موضوع باشیم.

بر اساس این گزارش، نرخ سود بانکی از روز گذشته بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار افزایش یافت؛ براین اساس، به انواع سپرده‌های کوتاه و بلند مدت از پنج درصد تا ۲۲.۵ درصد سود تعلق می‌گیرد و نرخ سود تسهیلات هم ۲۳ درصد تعیین‌ شده که افزایش پنج درصدی دارد.

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا