فرار مالیاتی گسترده در برخی اصناف لاکچری

به‌روزترین‌ها– علیرضا زندیان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی فرار مالیاتی مثل آرایشگران زنانه بنگاه‌های معاملات املاک رستوران‌داران گفت: سال گذشته بحث اصلاح قانون مالیاتی را در مجلس داشتیم و در کمیسیون اقتصادی روی این مسئله کار کارشناسی زیادی شد و قانون مالیات بر خانه‌های خالی، قانون مالیات بر خودروهای لوکس و خانه‌های لوکس نیز تصویب شد.

وی در ادامه بیان کرد: اما بعد از مدتی اعلام شد که به عنوان مثال قانون مالیات بر خانه‌های خالی فقط ۲۰ درصد اجرایی شده است و قوانین مالیاتی دیگر نیز به ۱۰ درصد اجرا هم نرسیده‌اند. یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که در تدوین قوانین واقع‌نگر نیستیم و در بحث عدالت مالیاتی در کشور خیلی ضعیف هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه توضیح داد: به عنوان مثال یکی از مشکلات نظام مالیاتی ما این است که از افراد خواسته می‌شود که خود اظهاری کنند تا بر آن اساس مالیات از آن‌ها اخذ شود ولی به دلیل زرنگی برخی مشاغل با فرار مالیاتی گسترده از سوی مشاغل خاص مواجه می‌شویم و نمی‌توان درآمد مشاغل خاص را مشخص کرد.

این نماینده‌ی مجلس یازدهم در ادامه افزود: دلیل اینکه برخی از مشاغل خاص در کشور که درآمدهای لاکچری هم دارند مثل آرایشگران زنانه بنگاه‌های معاملات املاک رستوران‌داران طلافروشان مالیات کمی می‌پردازند و سرانه‌ی مالیاتی آنها از سران مالیات کارمند و کارگر پایین‌تر است این است که آنها فرار مالیاتی گسترده‌ای دارند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه افزود: باید در زمینه فرار مالیاتی مشاغل خاص با تکیه بر اجرای کامل سامانه مودیان و همچنین الزامات برای جلوگیری از دور زدن قانون به سمت اخذ مالیات واقعی این مشاغل خاص برویم.

زندیان در ادامه افزود: به عنوان مثال برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، چند ارگان باید با یکدیگر لینک شوند تا بتوانند این قانون را به درستی اجرایی کنند. شهرداری‌ها، سازمان اسناد و املاک کشور، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان امور مالیاتی و بنگاه‌های املاک اما تاکنون این اتصال بین ارگان‌ها ناقص است.

زندیان در ادامه افزود: عدم شفافیت مالی حاصل از اجرای کامل سامان مودیان سبب شده است که برخی از مشاغل خاص که درآمدهای بالا دارند فرار مالیاتی گسترده‌ای داشته باشند.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا