قیمت نفت کاهش یافت

به‌روزترین‌ها– با کاهش فعالیت‌های اقتصادی چین، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه کاهش یافت اما به علت درگیری در غرب آسیا و نگرانی در مورد اختلال در عرضه، قیمت‌ نفت در مسیر ثبت نخستین افزایش ماهانه از ماه سپتامبر قرار دارد.

هر بشکه نفت برنت با 96 سنت کاهش 81.91 دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام با 94 سنت کاهش 76.88 دلار معامله شد.

فعالیت کارخانه‌ها در چین، دومین اقتصاد و مصرف‌کننده نفت در جهان در ماه ژانویه برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که شتاب اقتصادی این کشور در سال 2024 در حال کاهش است.

پیش‌بینی‌های بسیاری از تحلیلگران، از جمله سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در مورد رشد تقاضای نفت در سال 2024 را بیشتر ناشی از مصرف چین است و نشانه‌هایی از کندی اقتصاد در این کشور، این چشم‌اندازها را تضعیف می‌کند.

لاین سانگ، اقتصاددان ارشد بانک ING در یادداشتی نوشت: «بخش تولیدی چین به علت بهبود ضعیف داخلی و تقاضای خارجی کم تحت فشار قرار دارد.»

با این حال، به علت کشیده شدن درگیری اسرائیل و حماس به دریای سرخ و احتمال اختلال در عرضه نفت، قیمت هر 2 شاخص نفتی در این ماه در مسیر ثبت افزایش قرار دارد. قرار است هم نفت برنت و هم نفت خام آمریکا در ماه ژانویه افزایش 7 درصدی را ثبت کنند.

اما گسترش درگیری‌های غرب آسیا تولید واقعی را متوقف نکرده و نگرانی‌ها در مورد رشد تقاضای کمتر برای نفت، رشد قیمت نفت به علت نگرانی‌های ژئوپلیتیکی را کاهش داده است.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا