علت صدا دادن پمپ هیدرولیک و روش‌های رفع آن

پمپ هیدرولیک از مهمترین بخش های تشکیل دهنده سیستم های هیدرولیکی است. وظیفه این قسمت انتقال انرژی به واسطه سیال هیدرولیک است. پمپ هیدرولیک به مرور زمان که استفاده می شود ممکن است دچار مشکلاتی مانند صدا دادن شوند که در صورت عدم رفع به موقع، می تواند مشکلاتی جدی ایجاد نماید. در ادامه مقاله به بررسی کامل تر علل صدا دادن پمپ هیدرولیک و اینکه آیا قابل تعمیر هست یا نه می پردازیم.

دلایل اصلی صدا دادن پمپ هیدرولیک

دلایلی مانند کاویتاسیون، عدم روغن کاری مناسب، آلودگی سیال و مشکلات مکانیکی، از مهمترین علل صدا دادن پمپ هیدرولیک هستند. در ادامه هر کدام به طور کامل بررسی شده اند.

کاویتاسیون

کاویتاسیون هنگامی اتقاق می افتد که داخل سیال حباب هوا ایجاد شود. پس از تشکیل حباب های هوا، در فشار بالا و جریان سیال این حباب ها می ترکند. ترکیدن مداوم میتواند باعث ایجاد صدا در پمپ و همچنین کنده شدن ذره هایی از سطح گردد. این کنده شدن قسمت های کوچک از سطح به مرور باعث ایجاد گودی روی سطح فلز می شود.

برای جلوگیری از کاویتاسیون، تمام اتصالات پمپ باید کاملا آب بند باشند تا از ورود هوا جلوگیری شود. همچنین سطح سیال همواره باید در حد استاندارد باقی بماند. کیفیت سیال و تعویض به موقع فیلترها از دیگر موارد موثر بر جلوگیری از کاویتاسیون است.

عدم روغن‌کاری مناسب

در صورت روغن کاری نشدن به موقع و صحیح پمپ، اصطکاک بین اجزای داخلی پمپ ایجاد شده و باعث صدا و همچنین آسیب به پمپ می شود.

برای جلوگیری از این مشکل، باید سطح سیال همواره بررسی گردد و در صورت کاهش سطح سیال از سطح استاندارد، سریعا کمبود میزان آن جبران گردد. کیفیت روغن نیز مورد مهمی است که باید حتما رعایت گردد.

مشکلات مکانیکی

خرابی قطعات داخلی همچون بلیرینگ ها، شفت ها و دنده ها میتواند دلیل صدا در پمپ هیدرولیک باشد. برای رفع این مشکل باید به صورت دوره ای قطعات بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر پمپ های هیدرولیک میتوانید مقاله ” آیا پمپ هیدرولیک قابل تعمیر است ” را مطالعه کنید.

نصب نادرست پمپ

یکی دیگر از دلایل صدا دادن پمپ هیدرولیک ممکن است نصب نادرست پمپ در سیستم باشد. در صورت نصب نادرست ممکن است لرزش و صداهایی ایجاد شود.

برای حل این مشکل میتوانید اتصالات و نصب پمپ را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل پمپ را بازنصب کنید.

نتیجه گیری

صدا دادن پمپ هیدرولیک می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی در سیستم هیدرولیک باشد که نیاز به توجه و رفع فوری دارند. با شناسایی علل اصلی و اتخاذ تدابیر مناسب می‌توان از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کرده و عمر مفید پمپ و سیستم هیدرولیک را افزایش داد. مراقبت و نگهداری منظم، استفاده از سیالات و قطعات با کیفیت، و رعایت اصول صحیح نصب و راه‌اندازی از جمله مهم‌ترین اقداماتی هستند که می‌توانند به کاهش صدا و بهبود عملکرد پمپ هیدرولیک کمک کنند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا