اثرات احتمالی تحریم‌ها بر صنعت فاوا

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره اعمال تحریم های آمریکا در حوزه اینترنت گفت: اینترنت یک شبکه گسترده جهانی است و همچون تار عنکبوت در همه دنیا تنیده شده است و اینطور نیست که بتوان آنرا از طریق نقطه ای قطع کرد.
وی با بیان اینکه از نظر فنی قطعی اینترنت غیرممکن است، افزود: البته به دلیل اعمال تحریم ها ممکن است مشکلاتی در دسترسی ایرانیان به برخی سایت ها و خدمات ایجاد شود ولی به عنوان کارشناس این حوزه اعلام می کنم که قطع اینترنت نخواهیم داشت و مردم نیز نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات اثر تحریم ها را معطوف به حوزه تامین تجهیزات توسعه ای اپراتورها و حتی مبادلات مالی با وندورهای خارجی دانست و اظهار کرد: تحریم ها باعث می شود تا اپراتورها در تامین تجهیزات توسعه ای خود با مشکلاتی مواجه شوند که از این بابت نیز هماهنگی ها با بانک مرکزی در مورد اختصاص ارز مورد نیاز اپراتورها برای تامین تجهیزات انجام شده و تا حدود زیادی مشکل برطرف شده است.
فلاح با اشاره به برگزاری جلساتی در وزارت ارتباطات با موضوع برنامه ریزی برای رفع مشکلات احتمالی ناشی از تحریم ها، تصریح کرد: از مدت ها پیش این جلسات توسط سازمان فناوری اطلاعات با حضور بخش دولتی و خصوصی درحال انجام است تا آمادگی کاملی در مواجهه با تحریم های احتمالی وجود داشته باشیم و حتی در حوزه هایی که احتمال ایجاد محدودیت هایی وجود دارد همچون نام دامنه های ایرانی و بانک ها مانورهایی نیز برای آمادگی بیشتر انجام شده است.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات نگرانی ناشی از تهدیدها و تحریم ها را کاسته است، خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات براساس سیاستگذاری های شورای عالی فضای مجازی دارای سه لایه زیرساخت، خدمات و محتواست که لایه زیرساخت و شبکه که متولی اصلی آن وزارت ارتباطات محسوب می شود تا حدود بسیار زیادی پیاده سازی شده و جاهایی که نیاز به اقدامات تکمیلی دارد در حال انجام است.
وی لایه بعدی را لایه خدمات نامید و افزود: در این لایه خدماتی چون پیام رسان ها، موتورهای جست وجو، ایمیل و نقشه قرار دارند که خیلی از آنها همچون نقشه، بومی شده و وضعیت خوبی داریم و فکر نمی کنم از حوزه هایی باشند که در آن ها با قطعی ارایه خدمات روبرو شویم.
فلاح جوشقانی با بیان اینکه لایه سوم مربوط به محتوای ملی و مناسب برای مردم است، گفت: در لایه های دیگر متولی وزارت ارتباطات نیست و دستگاه های دیگر چون وزارت ارشاد و صداوسیما مسوولیت دارند که زمینه های مناسبی برای توسعه محتوا در کشور وجود دارد.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه با درصد بسیار بالایی حداقل در حوزه وظایف وزارت ارتباطات از نظر تحریم ها مشکلی وجود ندارد، گفت: علاوه بر آن با تمهیدات وزیر ارتباطات و رییس کل بانک مرکزی بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات تهیه و تدوین شد و در دولت و ستاد ویژه اقتصادی مطرح شد که مجموع این سیاست ها و برنامه ریزی ها منجر شد تا ارز مورد نیاز اپراتورها از طریق بانک مرکزی تامین شود.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تامین ارز از سوی بانک مرکزی را فقط برای تامین تجهیزات شبکه و زیرساخت ها و نه شامل گوشی های تلفن همراه دانست و اظهار کرد: متولی تامین بازار گوشی های تلفن همراه و تامین نیازهای مردم، وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید از آن طریق موضوع را پیگیری کرد، هرچند بر اساس اطلاعاتی که دارم هنوز گشایش هایی در آن حوزه انجام نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا