علت روند صعودی بازار سهام در هفته جاری چه بود؟

علت روند صعودی بازار سهام در هفته جاری چه بود؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند صعودی بازار سهام و سبز شدن این بازار در هفته جاری، گفت: نقش دولت در بازگشت روند صعودی شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده و اکنون شاهد نمایان شدن اثر اقدامات دولت سیزدهم در بازار سرمایه هستیم.

به‌روزترین‌ها– شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۸ اسفند ماه) دوباره به مدار صعودی بازگشت و با ۶۷ هزار واحد افزایش نسبت به هفته قبل، در ارتفاع یک‌ میلیون و ۳۴۸ هزار واحد ایستاد که در هفته جاری ۵.۲ درصد رشد را ثبت کرد.

شاخص کل بورس تهران در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۱ اسفند ماه) در حالی در ایستگاه یک میلیون و ۲۸۱ هزار واحد به کار خود پایان داد که این رقم در روز گذشته و در آخرین روز کاری هفته جاری (۱۸ اسفند ماه) به یک‌ میلیون و ۳۴۸ هزار واحد رسید.

شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته ۳۳۴ هزار و ۱۵۶ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۳۴۲ هزار و ۶۹۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۰۹ هزار و ۲۸۵ واحد به عدد ۲۱۴ هزار و ۳۹۵ واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای ایران‌خودرو (خودرو)،‌ ملی صنایع مس ایران (فملی)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، سایپا (خساپا)، پالایش نفت تهران (شتران) و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و پالایش نفت اصفهان (شپنا)، در گروه نمادهای پُر تراکنش قرار داشتند.

علت روند صعودی بورس در هفته جاری چه بود؟

با توجه به بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار صعود، اکنون سهامداران نگران آینده این بازار هستند و نسبت به ورود سرمایه‌های پارک شده خود در این بازار دچار شک و تردید شده‌اند؛ در این زمینه «حسین عبدی»، کارشناس بازار سرمایه امروز (جمعه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به بهبود روند معاملات بازار سهام در هفته جاری، گفت: بازار ظرف چند روز اخیر در حال تجربه معاملاتی متفاوت نسبت به چند وقت گذشته بوده است.

وی افزود: عمده دلایل تاثیرگذار در روند صعودی و بازگشت رشد در معاملات بورس، افزایش حجم ورود نقدینگی و نیز ابطال بخشی از واحدهای صندوق با درآمد ثبات بود که این امر باعث شد تا سرمایه این افراد وارد بازار سرمایه شود.

عبدی با تاکید بر اینکه رشد شاخص بورس در هفته سوم اسفند ماه ناشی از یک دلیل بنیادی بود که توانست منجر به کاهش نوسانات این بازار شود، ادامه داد: در چند روز گذشته رشد قیمت‌های جهانی به گونه‌ای بود که چنین اتفاقی برای بسیاری از تحلیلگران غیرقابل پیش‌بینی بود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: قیمت فلزات اساسی و برخی از محصولات پتروشیمی مانند اوره، آلومینیوم و روی و همچنین افزایش قیمت جهانی نفت باعث تحول مفروضات بسیاری از تحلیلگران برای شرکت‌ها شد.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاق باعث شد تا سرمایه گذارانی که به دلیل تداوم روند نزولی بازار در ۱۸ ماه گذشته، ضرر و زیان‌های سنگینی را متحمل شده و دچار چسبندگی روانشناختی به بازار منفی شده بودند، از نوسانات قیمتی جهانی متعجب شوند و رفتار متفاوتی را نسبت به هفته گذشته از خود نشان دهند.

نقش موثر دولت در بهبود بازار سهام/ تصمیمات پاستور آثار خودش را نشان داد

عبدی به نقش موثر دولت در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و گفت: نقش دولت در بازگشت روند صعودی شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده و اکنون شاهد نمایان شدن اثر اقدامات دولت سیزدهم در بازار هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت سیزدهم در مدت کوتاهی که سکان کشور را در اختیار گرفته بود، مسوولیت سنگینی را از دولت قبل بر دوش داشت، بیان کرد: اصلاح بسیاری از مسایل و مشکلات زیرساختی از دولت قبل توسط دولت سیزدهم زمان بر بود و اکنون شاهد نتیجه تصیمات مثبت دولت در بازار سهام هستیم.

وی ادامه داد: اقدامات و فرمان‌هایی که رییس جمهور در زمینه خودرو در بازدید از ایران خودرو داشت و همچنین دستورات وی در خصوص شرکت‌های بانکی و حمایت‌های انجام شده از سازمان بورس، بر بازار اثرگذار بود و منجر به تغییر مسیر معاملات بورس شد که اثر این تصمیمات مثبت دولت را در معاملات چند روز اخیر بازار سرمایه شاهد بودیم.

سهام‌های بنیادی خود را نفروشید

عبدی ادامه داد: به طور کلی به نظر می‌رسد که بازار تا فصل مجامع شرکت‌ها رفتار بهتری را نسبت به ۱۸ ماه گذشته از خود نشان دهد و می‌توان اعلام کرد که در صورت ثبات در قیمت‌های جهانی روند بازار در شرکت‌های صادراتی بسیار مثبت خواهد بود.

این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه اگر قیمت نفت در این مرحله باقی بماند، وضعیت کلی اقتصاد کشور بهبود پیدا خواهد کرد، گفت: به طور کلی پیشنهاد و توصیه این است که سرمایه گذارانی که در بازار حضور دارند، در شرایط فعلی اقدام به فروش سهام خود نکنند و حداقل تا فصل مجامع در سهام بنیادی باقی بمانند.

 منبع: ایرنا