افزایش۱۰۰ درصدی قیمت اینترنت خانگی؟

افزایش۱۰۰ درصدی قیمت اینترنت خانگی؟

سایت خبری انتخاب نوشت: «اخبار رسیده حاکی از آن است که با مجوز وزارت ارتباطات، برخی شرکت‌های اینترنت خانگی قیمت اینترنت را صد در صد افزایش داده‌اند. ناظران معتقدند این اقدام در راستای اجرای خاموش طرح صیانت است که با افزایش قیمت اینترنت، استفاده از اینترنت کاهش پیدا کند.»

به‌روزترین‌ها–  این در حالی است که شرکت مخابرات ایران اعلام کرد تعرفه‌های اینترنت این شرکت براساس تعرفه‌های ابلاغی سازمان تنظیم مقررات در سال ۱۳۹۶ است و هیچ‌گونه افزایشی در سال‌های اخیر صورت نگرفته است. به گزارش ایسنا، محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران- در پاسخ به اخبار منتشرشده مبنی‌بر افزایش دو برابری قیمت بسته‌های اینترنت برخی از اپراتورهای اینترنتی ازجمله شرکت مخابرات، با بیان اینکه تعرفه‌های اینترنت شرکت مخابرات ایران براساس تعرفه‌های ابلاغی سازمان تنظیم مقررات در سال ۱۳۹۶ است و هیچگونه افزایشی در سال‌های اخیر صورت نگرفته، اظهار کرد: «با توجه به افزایش شدید قیمت تمام‌شده سرویس‌های ارتباطی هنوز تعرفه جدیدی به شرکت مخابرات ایران ابلاغ نشده است و این شرکت هیچ‌گونه افزایشی دراین خصوص نداشته و هزینه اینترنت را همچنان بر اساس تعرفه‌های ابلاغی گذشته محاسبه می‌کند.» وی افزود: «شرکت مخابرات ایران بر اساس توجه به حقوق مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌المللی و رعایت مصرف منصفانه، تعرفه‌های خود را در حوزه دسترسی ارتباطات ثابت و در راستای اجرای مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت بهبود کیفیت خدمات عرضه می‌کند.» مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه شرکت مخابرات ایران، اینترنت پرسرعت ثابت را با زیرساخت سیم مسی و فیبر نوری به‌صورت DSL، VDSL و FTTH در اختیار مشترکان این شرکت قرار می‌دهد، افزود: «تعرفه‌های اینترنت مخابرات در سایت شرکت مخابرات ایران براساس مصوبات ابلاغی (tci. ir) قابل مشاهده است.» بیدخام اظهار کرد: «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، یک نهاد قانونی است که تمامی تعرفه‌های اپراتورها از جمله شرکت مخابرات ایران را رصد و موارد مغایر با قوانین تعیین‌شده را اعلام می‌کند و چنانچه بخواهد تعرفه‌های جدیدی با توجه به افزایش تورم و ضرورت توسعه شبکه برای ارائه خدمات بهتر به شرکت مخابرات ایران ابلاغ کند، بعد از طی فرایندهای قانونی اقدام خواهد کرد. طبیعتا، شرکت مخابرات ایران هم مجری قوانین خواهد بود.»

افزایش قیمت اینترنت در دست بررسی است

از سوی دیگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه رگولاتوری هیچگونه مصوبه جدیدی در مورد تعرفه اینترنت نداشته، اعلام کرد که افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی باشد، نسبت به اصلاح صریح و جریمه قانونی متخلفان اقدام شود. در اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آمده است: «کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به‌عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچگونه مصوبه جدیدی در مورد تعرفه اینترنت نداشته و آخرین تعرفه مصوب اینترنت همراه مربوط به سال ۹۵ و برای دسترسی ثابت مربوط به سال ۹۶ است که طی آن‌ها سقف و کف قیمت تعیین شده تا اپراتورهای بخش خصوصی نسبت به تعیین قیمت خدمات و بسته‌های اینترنتی در محدوده سقف و کف اقدام کنند. مورد اخیر افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال‌های۹۵ و ۹۶) باشد، نسبت به اصلاح صریح و جریمه قانونی متخلفان اقدام شود.» در ادامه ذکر شده: «از آنجا که فراهم کردن تمهیدات لازم برای خدمات باکیفیت و پایدار توسط اپراتورها از مسئولیت‌های اصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است، لازم می‌دانیم توجه کاربران را به این نکته نیز جلب کنیم که بر اساس مقررات مصوب سال‌های گذشته اپراتورها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته‌های خدماتی بودند که به‌دلیل شرایط رقابتی بعضا در سطح بسیار پایین‌تری اقدام به تعرفه‌گذاری می‌کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه‌ها، ادامه سرمایه‌گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکین با چالش جدی مواجه شده است. قطعاً ادامه این روند، دسترسی مردم به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد کرد. در عین حال، اپراتورهای ارتباطی ضروری است با رعایت شرایط اقشار مختلف جامعه و حتی‌الامکان تامین بخشی از منابع مالی موردنیاز خود از طرق دیگر و با هماهنگی با این سازمان، افزایش حداقلی قیمت‌ها را مبتنی بر چارچوب مصوبات مدنظر قرار دهند و آن هم حتما صرف توسعه شبکه شود.»

واکنش کاربران

با این وجود خبر اولیه مبنی بر افزایش قیمت اینترنت خانگی با واکنش‌هایی از سوی کاربران روبرو شده است.

یکی از کاربران در این باره نوشته است: «فاز دوم اجرای چراغ خاموش طرح صیانت وافزایش بی‌سروصدا و ۱۰۰ درصدی قیمت اینترنت خانگی توسط وزارت ارتباطات! -سرعت رو کاهش میدن، قیمت رو افزایش! آهسته آهسته به صیانت رفتیم کسی هم آخ نمیگه!»

کاربر دیگری گفته است: «اینترنت خانگی هم با ارز ۴۲۰۰ محاسبه میشد؟ صددرصد گران شد از امروز».

دیگری نوشت: «افزایش قیمت اینترنت خانگی با مجوز جناب وزیر! بنده برای پابرجایی کسب و کار خودم نیاز به اینترنت ارزون دارم».

کاربر دیگری نوشت: «اصلا حواستون هست قیمت اینترنت خانگی دو برابر شده؟»

یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «قیمت سرویس یک ماهه اینترنت خانگی با حجم ۲۶ گیگ با مالیاتش شده ۵۴ هزار تومن منتظر افزایش قیمت ۱۴۰۱ باشید».

کاربران دیگر نوشته اند: «اینترنت خانگی مخابرات روی چه حسابی

دو برابر شد؟ شاید اینترنت هم به تحریم و واردات مربوط میشه؟»، «مگه قرار نبود مجلس کنار مردم باشه چرا این مجلس و دولت در اولین ماه سال ۱۴۰۱ مقابل افزایش ۱۰۰ درصدی اینترنت خانگی سکوت کردن؟»، «وقتی طرح صیانت رو چراغ خاموش دارن اجرا میکنن

۱. گرون کردن تعرفه ترافیک بین‌الملل ۲. کاهش ۳ پله‌ای سرعت در اینترنت موبایل و ۴ پله‌ای اینترنت خانگی در جهان»، «میگن قیمت اینترنت خانگی را۱۰۰ درصد افزایش دادند دولت در تلاش برای عملی کردن طرح صیانت به صورت مخفی»، «شوک روزانه دادن عاداتشان شده، اینترنت خانگی صددرصد گران شده، ببینیم کی بقیه رو گرون کنن، ما از اصحاب کهف اصحاب کهن تریم».

 منبع: آفتاب یزد