کاهش قیمت سکه و طلا دوام نیاورد

کاهش قیمت سکه و طلا دوام نیاورد

طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، باوجود مسیر کاهشی که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه (در هفته‌ای که گذشت) قیمت‌ها در بازار سکه و طلا در پیش گرفته بود، این کاهش قیمت‌ها تا اواسط روز چهارشنبه بیشتر دوام نداشت و برخلاف آنکه روز گذشته (پنجشنبه) نیز بازار تهران تعطیل بود اما طی ۱.۵ نیم روز گذشته از مسیر کاهش دور زد و هفته را افزایشی به پایان رساند.

به‌روزترین‌ها– نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا داخلی در هفته‌ای که گذشت، اظهار کرد: طی یک هفته اخیر در بازارهای جهانی حدودا هشت دلار کاهش قیمت اونس جهانی را داشتیم. از سوی دیگر  از ابتدای هفته تا روزهای پایانی هفته، باتوجه به کاهش نرخ ارز و ثبات آن در بازار و همچنین نبود تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه، روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلا روندی نزولی بود. این روند کاهش تا روز چهارشنبه نیز ادامه‌دار بود.

دبیر هیات مدیرهاتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: این روند کاهش بگونه‌ای بود که بطور مثال هر مثقال طلا حدودا ۱۴۰ هزار تومان و هر گرم طلا حدودا ۲۸ هزار تومان کاهش قیمت داشت. همچنین هر قطعه سکه ۸۰۰ هزار تومان و نیم سکه ۴۵۰ هزار کاهش قیمت داشت؛ اما از بعد از ظهر روز چهارشنبه (۸ تیر ماه)، برخی اخبار سیاسی-اقتصادی منطقه سبب شد که روند کاهش قیمت ها متوقف شده و مسیر افزایشی آغاز شود. علیرغم اینکه بازار تهران روز گذشته (پنجشنبه) نیز تعطیل بود اما از ساعات کاری پایانی روز چهارشنبه به دنبال نوسانات افزایشی نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا روند افزایشی پیدا کرد.

وی افزود: این تغییر مسیر قیمت‌ها سبب شد که نسبت به پیش از افزایشی شدن، هر قطعه سکه تمام طرح جدید به همان میزان کاهش، مجدد ۸۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم حدودا ۴۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کنند. بدین ترتیب نیم سکه ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کردند. همچنین هر مثقال طلا ۱۷ عیار حدود ۱۸۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار بطور متوسط ۴۰ هزار تومان رشد قیمت داشتند.  

 بازارهای جهانی دچار نوسان نشود، احتمال ادامه‌ افزایش‌ها قیمت‌ها ضعیف است

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: از ابتدای هفته، باتوجه به کاهش قیمت اونس جهانی طلا و نوسانات کاهشی و ثبات نرخ ارز در بازارهای داخلی و نبود تقاضا برای خرید سکه و طلا سبب شد که روند کاهشی خوبی در بازار ایجاد شود اما از روز چهارشنبه مسیر نزولی قیمت‌ها متوقف و مسیر افزایش قیمت‌ها آغاز شد. البته که این افزایش قیمت منجر به افزایش تقاضا در بازار نشد؛ بایستی منتظر ماند تا دید هفته پیش‌رو این روند افزایش ادامه‌دا خواهد بود یا خیر. اما بنظر می‌رسد که باتوجه به نبود تقاضا، در صورتیکه در بازارهای جهانی نوسان خاصی ایجاد نشود، احتمال اینکه روند افزایشی ادامه‌دار باشد، کم است.

بذرافشان در رابطه با آخرین قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در پایان هفته و تغییرات آن‌ها به نسبت پیش از از افزایش‌ها اعلام کرد: هر قطعه سکه تمام طرح جدید که تا ۱۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پایین آمده بود، روز گذشته (پنجشنبه) ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز از ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه که روز چهارشنبه به ترتیب هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشتند، روز پنجشنبه به ترتیب به هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان (نیم سکه) و پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان (ربع سکه) رسیدند.

دبیر هایت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران  ادامه داد: سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۱۵۰ هزار تومان افزایش از دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، دیروز به سه میلیون و ۱۰۰ نیز رسید. همچنین هر مثقال طلا ۱۷ عیار که روز چهارشنبه پنج میلیون و ۹۴۵ هزار تومان قیمت داشت روز گذشته شش میلیون و ۱۹۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. به همین ترتیب هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز با افزایش بیش از ۵۰ هزار تومان به ازای هر گرم، از یک میلیون و ۳۷۳ هزار تومان به یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت.

وی در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز گفت: حباب سکه نسبت به هفته گذشته که تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده بود، در این هفته به یک میلیون تومان رسید و کاهش خوبی داشته است.

 منبع: ایسنا