اخبار برگزیدهبانک‌ و بیمه

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟

به‌روزترین‌ها– طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان خرداد امسال، معادل ۳۷۰۷.۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد ۴.۷ درصدی مواجه شده است.

همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه ۹.۱ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۳۵.۵ درصد و فروش اقساطی با ۱۶.۳ درصد است.

از نظر عددی نیز، در پایان خرداد سال جاری ۳۳۸.۴ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۹.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

عملکرد بانک‌های تجاری در وام‌دهی

از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل ۷۷۲.۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد ۳.۹ درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۹۱.۱ هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است ۱۱.۸ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با ۳۲.۴ درصد معادل ۲۵۰.۷ هزار میلیارد تومان بوده است. 

علاوه بر این، ۱۹.۵ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۱۵۰.۵ هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۱۵۲.۹ میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان خرداد امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض‌الحسنه اختصاص یافته است.

بانک‌های تخصصی چقدر وام قرض‌الحسنه دادند؟   

همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان خرداد سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۵.۹ درصد افزایش از رقم ۵۰۰.۶ هزار میلیارد تومان به عدد ۵۳۰.۳ هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل ۲۷.۸ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۹.۴ درصدی در مقایسه با پایان سال قبل مواجه شده است.

گفتنی است که ۵.۳ درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.    

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان خرداد سال جاری ۳۶.۴ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۱۹۲.۹ هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان ۱۸۸.۱  میلیارد تومان بوده است.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که ۱۸.۴ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان خرداد امسال به میزان ۹۷.۸ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در وام‌دهی 

طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان خرداد امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با ۴.۷ درصد رشد به رقم ۲۴۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۹.۱ درصد (۲۱۹.۳ هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در پایان خرداد امسال ۱۱.۵ درصد رشد داشته است.

همچنین، ۴۰.۶ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۹۷۶.۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟
 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا