۱۲۸۴ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی پرداخت شد

۱۲۸۴ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی پرداخت شد

در پنج ماهه امسال حدود ۴۸.۸ درصد متقاضیان موفق به دریافت بیش از ۱۲۸۴ میلیارد تومان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صادراتی شدند.

به‌روزترین‌ها– بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پنج ماهه امسال بیش از ۱۲۸۴ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۶۰ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این مدت ۱۲۳ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۴۸.۸ درصد متقاضیان در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شدند.  

بر اساس جزئیات اطلاعات که برای چهار ماهه امسال منتشر شده نیز از بین استان‌ها، اصفهان بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود اختصاص داده است. در مورد استان‌هایی که کمترین تسهیلات را دریافت کردند نیز باید گفت که  ۱۵ استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، ایلام، زنجان، سیستان و بلوچستان، قم، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، همدان و مناطق آزاد هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.  

البته اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ١٣٩٩ تا پایان تیر امسال هم منتشر شده که نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۶۵۱۶ میلیارد تومان در قالب ۳۵۶ فقره پرداخت شده است.  

طی مدت یاد شده ۹۰۰ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۵۰۰ مورد از آن‌ها برای دریافت بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند، اما ۳۵۶ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود ۳۹.۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.  

جزئیات اطلاعات منتشر شده در چهار ماهه نیز نشان می‌دهد که از خرداد سال ۱۳۹۹ تا پایان تیر امسال، اصفهان بیشترین تسهیلات را دریافت کرده، اما به پنج استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در راستای هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همچنین تسهیل و تسریع در فرآیند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی –صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانک های عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه‌اندازی شده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشورهای هدف انجام شده است.

درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و پس از تایید به یکی از بانک‌های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف بصورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت‌های اعطای تسهیلات بر اساس اولویت‌های کالایی، اولویت‌های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از طریق توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

 منبع: ایسنا