چانه‌زنی دستگاه‌ها برای هزینه ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن

چانه‌زنی دستگاه‌ها برای هزینه ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن

هر چند وقت یک بار قیمت جدیدی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن به گوش می‌رسد و نگرانی‌های متقاضیان این طرح برای تامین آورده دو چندان می‌شود.

به‌روزترین‌ها– در چند وقت اخیر خبرهایی در رابطه با افزایش قیمت پروژه های نهضت ملی مسکن مطرح شده که این موضوع باعث نگرانی متقاضیان شده است چراکه همواره شعار دولت در رابطه با ارزان سازی واحدهای مسکونی بود اما اعلام این موضوع که این پروژه ها متری ۸ میلیون تومان تمام می شود، زمینه ساز به هم ریختن حساب وکتاب خریداران شده است.

در ابتدا ساخت این پروژه ها با متری ۲میلیون و۷۰۰ هزار تومان شروع شد و سپس به متری ۴تا ۵ میلیون تومان رسید که بعد از اعلام ساخت و اجرای پروژه ها به صورت یک طبقه و ویلایی قیمت ها دوباره کاهش یافت .

در ابتدا اعلام شده بود متقاضیان در ۴یا ۵ قسط همزمان با پیشرفت فیزیکی پروژه ها،  آورده خود را تکمیل کنند که تاکنون بخشی از متقاضیان در پروژه های مسکن ملی یک یا دو قسط از آورده های خود را پرداخت کرده اند.

افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن ملی 

اخیرا احمد دنیامالی عضو شورای عالی مسکن از افزایش قیمت تمام شده ی ساخت مسکن ملی به ازای هر متر مربع خبر داد و گفت: در شورای عالی مسکن بحث ها و گفتگوهای زیادی صورت گرفت و فعلا به متری ۸ میلیون تومان رسیده ایم. البته باید در نظر داشته باشیم که با حذف هزینه های زمین، قیمت زمین تقریبا رایگان شده است. 

او گفت‌: تخفیف های ۵۰ درصدی در خصوص بحث انشعابات و عوارض شهرداری نیز به دست آمده است.

دنیامالی ادامه داد: در حقیقت مبلغ ۸ میلیون تومان به صورت میانگین است. چرا که احتمالا هزینه های ساخت مسکن در روستاها کمتر از این عدد باشد و همچنین در شهرهای بزرگ نیز ممکن است که هزینه های ساخت و ساز کمی بالاتر از ۸ میلیون تومان تمام شود.

قیمت هر متر مسکن ملی ۶ میلیون و۵۰۰ هزار تومان است 

این در حالی است که بعد از این اظهار نظر، علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: قیمت تمام شده ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۶ میلیون و۵۰۰ هزار تومان است و به هیچ عنوان قرارداد های منعقد شده با پیمانکاران و سازندگان متری ۸ میلیون تومان نیست.

بخش خصوصی واحدهای نهضت ملی مسکن را متری ۵ میلیون تومان  می سازد

بعد از این اظهار نظر، ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه سازان هم اعلام کرد: در بحث ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در تهران قراردادهای منعقد شده همان متری ۵ میلیون تومان بوده و فعلا سازندگان با این میانگین قیمت در حال اجرای پروژه ها هستند. 

به گفته بسیاری از متقاضیان نهضت ملی مسکن، هربار که قیمت جدیدی از پروژه به گوش  می‌رسد، نگرانی های متقاضیان برای تامین آورده دو برابر می شود چراکه در ابتدا اعلام کرده بودند این پروژه ها با کم ترین هزینه و به صورت ارزان سازی تحویل داده خواهد شد.

 حال با وجود وعده ای که دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در طول یک سال داده است باید تمامی دستگاه ها همکاری لازم را با سازندگان انجام دهند تا روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن تسریع شود و از سوی دیگر تامین اراضی در شهرهای مختلف و اعطای اراضی توسط دستگاه ها به وزارت راه وشهرسازی خود کمک می کند که طرح یک طبقه سازی و ویلا سازی هم در این پروژه‌ها اجرایی شود.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان