ورود ارز به کشور محدود شد؟/ دلار ۲۸۵۰۰تومانی حذف نشده است

ورود ارز به کشور محدود شد؟/ دلار ۲۸۵۰۰تومانی حذف نشده است

یک مقام بانک مرکزی با تأکید بر اینکه دلار ۲۸۵۰۰تومانی حذف نشده است و برای تأمین نیازهای اساسی پرداخت می‌شود، توضیحاتی درباره محدودیت‌های ارز وارداتی به کشور ارائه کرد.

به‌روزترین‌ها– امیر هامونی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه “علی‌رغم ابلاغ بخشنامه‌های رسمی مبنی بر آزاد و معاف از مالیات شدن ارز به کشور، محدودیت‌هایی برای دارندگان ارز ایجاد شده است تا فقط ارز واردشده را به بانک ملی بفروشند و نمی‌توانند بیشتر از مدت مشخصی ارز را نزد خود نگه دارند چراکه قاچاق محسوب می‌شود! آیا این محدودیت‌ها در تضاد با اهداف ارزی بانک مرکزی نیست؟” اظهار داشت: مشکل خاصی در مبادی اسکناس ارز وجود ندارد، قبلاً این ارز را صادرکننده عرضه می‌کرد ولی الآن صادرکننده به بانک ملی ارز را ارائه می‌کند و نهایتاً می‌تواند با افتتاح حساب ارزی در مرکز مبادله به‌فروش برساند.

وی در پاسخ به این سؤال که “شاید فردی که ارز را وارد کشور کرده است، قصد فروش آن را نداشته باشد، با این احتمال تا چه‌زمانی نگه‌داری ارز واردشده وجود دارد؟” تصریح کرد: طبق مقررات و براساس فرصت‌های زمانی که تعیین شده است می‌توانند اسکناس ارز را در اختیار داشته باشند.

* دلار 28500تومانی حذف نشده است

مدیر پژوره مرکز مبادله طلا و ارز در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه “شیوه جدید حواله‌جات ارزی چطور خواهد بود؟” گفت: در سامانه نیما تأمین ارز کالاهای سیاسی، دارو و تجهیزات پزشکی با نرخ 25800 تومان انجام خواهد شد ولی مازاد آن در تالار حواله ارز مرکز مبادله عرضه خواهد شد.

وی درباره حذف ارز 28500تومانی هم این‌طور توضیح داد: خیر؛ برای تأمین نیازهای اساسی از جمله دارو و تجهیزات پزشکی و کالای اساسی کماکان نرخ دلار 28500 تومان است. برای مابقی نیازهای ارزی از طریق بازار حواله مرکز مبادله ارزی اقدام خواهد شد.

هامونی در خصوص مقاصد ارز خدماتی گفت: بیش از 60 سرفصل است که شامل ارز مسافرتی، دانشجویی، فرصت‌های مطالعاتی، بیماران، شرکت‌های هواپیمایی، حمل‌ونقل و… می‌شود.

او درباره اینکه “بنابراین ارز سهمیه‌ای 5000 یورو حذف شده است؟” تصریح کرد: بله؛ ارزهایی در سرفصل‌های جدید اختصاص خواهد شد که جایگزین همان ارز با کارت ملی است. بالغ بر 60 سرفصل که برخی از آنها بدون سقف است جایگزین ارز سهمیه‌ای شده است. هزینه درمان، فرصت‌های مطالعاتی و… بدون سقف هستند، البته بخش درمانی سرفصل‌های جداگانه‌ای دارد که برای هر بخش تفکیک شده است.

گفتنی است، تسنیم صبح امروز در خبری اعلام کرده بود که فروش ارز با کارت ملی متوقف شده است؛ طبق سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی، از این پس دیگر این  بانک، ارز برای فروش با کارت ملی در اختیار صرافی‌ها قرار نمی‌دهد؛ البته صرافی‌ها می‌توانند از منابع داخلی خودشان در همان سرفصل ارز از مردم بخرند و به مردم بفروشند.

هامونی در ادامه در خصوص محدودیت‌های ایجاد‌شده برای خرید و فروش ارز در صرافی‌ها گفت: بانک‌ها و صرافی‌های بانکی مجاز نیستند که ارز شرکت‌هایی را که به این بخش فروخته می‌شود به صرافی‌های تضامنی بفروشند، یک‌سری صنایع خاصی هستند که می‌توانند مراجعه کنند که جزئیات این بخش را در مرکز مبادله ارزی اعلام خواهیم کرد.

هامونی با بیان اینکه در مرکز مبادله طلا و ارز، در وهله اول بانک ملی و بعد سایر بانک‌ها و صرافی‌های بانکی فعال خواهند بود و صرافی‌های تضامنی نیز به این چرخه وارد خواهند شد، تصریح کرد: متقاضیان در این خصوص بایستی با مراجعه به بانکها و صرافی های عامل نسبت به ثبت درخواست و ارایه مدارک اقدام نموده و ارز مورد نیاز متقاضیان پس از بررسی و تایید مدارک توسط نمایندگان دستگاههای ذیربط  مستقر در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، از طریق شعب بانکی و صرافی ها به آنها ارایه خواهد شد.

هامونی در خصوص تالار حواله نیز گفت: در این بازار صادرکنندگان عمده اعم از فولادی ها، پتروشیمی ها و … نسبت به عرضه ارز اقدام می کنند و واردکنندگان می توانند ارز مورد نیاز خود را از این تالار تهیه نمایند.  مکانیزم کشف قیمت در این تالار بر اساس عرضه و تقاضا بوده و میانگین نرخ در این بازار به صورت روزانه به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

 منبع: تسنیم