رهبر انقلاب: معیشت مردم مهمترین مسئله‌ کشور است

رهبر انقلاب: معیشت مردم مهمترین مسئله‌ کشور است

رهبر انقلاب در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام با بیان اینکه شعارهای اقتصادی به معنای بی‌اعتنایی به مسائل فرهنگی و اجتماعی نیست، تاکید کردند: یک اقتصاد نابسامان بر فرهنگ جامعه هم اثرگذار است.

به‌روزترین‌ها– سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام عصر امروز (سه‌شنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مهمترین بخش های سخنان  رهبر انقلاب به شرح زیر است:

* ماه رمضان، ماه ذکر است. ماه یاد است. ماه تابیدن انوار ذکر الهی بر دلهاست. این را به راحتی از دست ندهیم. هیچ‌وقتِ سال، این اندازه، دلها آماده‌ی تلقّیِ انوارِ الهی، انوار هدایت الهی، برکات الهی، رحمت الهی نیست. این ماهِ رمضان است. ماهی که یک شب در آن هست که برتر از هزار ماه است: خَیرٌ مِن أَلْفِ شَهر. ماه تلطیف دل و جان است؛ این زندگی مادّی، بخصوص زندگی ماشینی، روابط ما را، درون ما را، باطن ما را، عملکرد ما را از لطافت می‌اندازد، مثل چرخی که احتیاج به روغن‌کاری دارد تا راحت بچرخد تا سایشِ مضر نداشته باشد، ذکر و دعا در این ماه چنین نقشی را ایفا می‌کند، ما را تلطیف می‌کند؛ دلهایمان را، جانهایمان را، با تلاوت قرآن، با دعاهای شبانه‌روزی، با خود روزه، با شب قدر.

* اگر بخواهیم مهار تورم و رشد تولید عملیاتی شود اولاً لازم است که بخش‌ها و دستگاه‌‌های مختلف کشور اولویت این امر را بپذیرند. یعنی اینکه همه همت‌ها در طول سال پیش‌رو متوجه این نقطه کانونی باشد و اینطور نباشد که ما چند صباحی بگوییم و حرف بزنیم و در سربرگ‌ها بنویسیم و بعد آرام آرام کهنه شود، به انزوا کشیده شود یا به حاشیه برود و در نهایت فراموش شود.

* البته این شعار تنها برای یکسال نیست و باید شعارها در سالهای آینده نیز ادامه پیدا کند اما شعار امسال باید تا پایان سال همه همت‌ها در سه قوه و بخش‌های دیگر متوجه این وظیفه کانونی باشند.

* اقتصاد اولین مسئله‌ی کشور است. مهمترین مسئله‌ کشور، مسئله‌ی معیشت مردم است. شعار امسال شعار مهمی است. اینکه ما شعارها را شعارهای اقتصادی قرار دادیم این به معنای بی‌اعتنایی به مسائل فرهنگی و اجتماعی و اینها نیست. آنها هم به جای خود مهم است اما یک اقتصاد نابسامان بر روی فرهنگ جامعه هم اثر می‌گذارد.

* تورم بالا در چند سال پی در پی، این خیلی چیز مهمی است. سالهای متعدد، پشت سر هم، تورم بالا. خب؛ این روی نظام توزیع درآمدها در کشور اثر میگذارد. توزیع درآمدهای کشور را ناموزون میکند یک عده‌ای محروم میمانند یک عده‌ای هم حالا از طرق مختلفی جیب‌هایشان پر میشود. از هر دو طرف ایجاد فساد خواهد شد.

* گاهی شده که ما تورم را توانستیم کنترل کنیم اما از آن طرف با رکود همراه بوده، این به ضرر کشور است. اینکه تورم بیاید پایین اما رکود حاکم بر اقتصاد کشور باشد این چیز خوبی نیست. مهم این است که بتوانیم تورم را مهار کنیم تولید هم به رکود نینجامد. تولید رشد پیدا کند و این ممکن است.

* ما ظرفیتهای زیادی در کشور داریم. بعضی از امکانات ما امکانات سخت‌افزاری است. منابع طبیعی داریم، موقعیت جغرافیا داریم، زیرساختهای اقتصادی داریم، کارخانجات، دستگاهها، بعضی امکانات نرم‌افزاری است، نیروی انسانی خلّاق داریم، جوانهای پرانگیزه داریم، ظرفیتهای علمی داریم، ظرفیتهای فناوری داریم، فکرهای نو داریم.

* اینها امکانات کشور است. اینها همه‌اش باید در خدمت مهار تورم و رشد تولید قرار بگیرد. امکانات اجرایی داریم، امکانات تقنینی داریم، امکانات قضایی داریم، امکانات رسانه‌ای داریم، تجربه‌ها و عناصر مجرّب داریم، کسانی هستند که کارآزموده‌اند، کار کرده‌اند، میشناسند، بلدند. از همه‌ی اینها باید استفاده بشود. از ارتباطات خارجی استفاده کنیم. ارتباطات خارجی، ارتباط خارجی فقط ارتباط با آمریکا و با چهار کشور اروپایی که نیست. دنیا دویست و خرده‌ای کشور هستند. اینها هرکدام یک ظرفیتی‌اند. از این ارتباطات خارجی میشود استفاده کرد برای این.

* یکی دیگر از الزامات عملی شدن شعار امسال ثبات در سیاستها و تصمیمهای اقتصادی است؛ این که در سیاستهای پولی‌مان، در سیاستهای مالی‌مان مدام تغییرات پی‌در‌پی بدهیم این خیلی مضرّ است برای کشور، خیلی مضرّ است. حالت بی‌اطمینانی بوجود می‌آید. کارآفرین را مردّد می کند، آن کسی که میخواهد سرمایه‌گذاری کند، کارآفرینی کند، او را مردّد میکند. ما حالا دنبال سرمایه‌گذاری خارجی هم هستیم؛ به خارجی‌ها میگوییم بیایند سرمایه‌گذاری کنند، هر کسی که میتواند مایل است بیاید سرمایه‌گذاری کند، او هم سود میبرد، ما هم سود میبریم. خارجی‌ها نگاه میکنند به سرمایه‌گذاران داخلی، اینها ویترین نظامند. میخواهند ببینند که شما با سرمایه‌گذار کارفرمای داخلی و کارآفرین داخلی چه جوری رفتار میکنید، بعد اگر چنانچه دیدند خوب رفتار میکنید آنها هم می‌آیند.

* ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

 منبع: تسنیم