بانک مرکزی: برداشت اسکناس از خودپردازها کارمزد ندارد

به‌روزترین‌ها– محمدرضا مانی یکتا در مورد کارمزد خدمات و تراکنش‌های مالی گفت: بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار بانک مرکزی نرخ خدمات حضوری و الکترونیکی شبکه بانکی را به‌روزرسانی کرد که آخرین به‌روزرسانی آن در سال 99 بود. در سال 1400 هیچ تغییری پیدا نکرد و در سال 1401 تغییراتی انجام شد و آنچه که الان ابلاغ شده، مربوط به تغییر نرخ خدمات کارمزد بانکی در سال 1401 است که در 17 اردیبهشت 1402 از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

وی افزود: بعد از ابلاغ بانک مرکزی، نرخ خدمات حضوری بانک‌ها از 17 اردیبهشت امسال اجرا شد، اما یک مجموعه از خدمات بانکداری الکترونیکی و بین شبکه بانکی نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌هایی داشت که اجرا و ابلاغ آن از 4 تیرماه 1402 عملیاتی شد.

به گفته وی؛ میانگین نرخ خدمات بانکداری الکترونیک در شبکه بانکی با 20 درصد افزایش نسبت به سال 1399 همراه شد.

مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در مورد نرخ انتقال وجه کارت به کارت اظهار داشت: قبلاً کف این نرخ 600 تومان بود که با 20 درصد افزایش به 720 تومان افزایش یافته و سقف آن هم بستگی به میزان مبلغ جابجایی دارد.

مانی یکتا همچنین در مورد کارمزد تراکنش‌های خرید مربوط به پایانه‌های اینترنتی فروش یا فروش حضوری با استفاده از دستگاه کارتخوان (پوز) هیچ مبلغی از مشتری به عنوان کارمزد کم نمی‌شود، بلکه از دارنده دستگاه پوز کسر می‌شود که آن هم مبلغ ناچیزی است.

به گفته این مقام بانک مرکزی؛ به صورت میانگین 40 درصد افراد دارنده دستگاه پوز روزانه فقط هزار تومان کارمزد می‌پردازند و 60 درصد دارندگان دستگاه پوز روزانه کمتر از 2 هزار تومان کارمزد می‌پردازند. بر اساس تعداد تراکنش‌ها، کسانی که میانگین روزانه 10 تراکنش داشته باشند، ضربدر 120 تومان؛ یعنی روزانه 1200 تومان و کسانی که 20 تراکنش داشته باشند، ضربدر 120 تومان یعنی 2400 تومان کارمزد تراکنش پوز می‌دهند که 60 درصد فروشندگان دارای پوز را شامل می‌شود. بنابراین اثر نگران‌کننده‌ای بر تراکنش‌ها نخواهد داشت.

مانی یکتا گفت: در همه جای دنیا طبق استانداردهای بانکی 3 درصد از مبلغ تراکنش‌ها به عنوان کارمزد گرفته می‌شود. در کشور ما اصل این کارمزد را بانک می‌دهد و به میزان 2 از 10 هزار یا 2 ده‌هزارم، به عنوان کارمزد دریافت می‌شود.

مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در مورد اینکه برخی از مخاطبان می‌گویند برای انتقال پول بین یک بانک واحد مثلا ملی به ملی یا سپه به سپه مبالغی گرفته می شود، گفت: درمورد انتقال وجه بین بانکی یا سامانه کارتی مبلغ کف به میزان 20 درصد اضافه شده، یعنی از 600 تومان به کارمزد 720 تومان افزایش یافته و برای بقیه مبالغ به صورت پلکانی اعمال می‌شود.

مانی یکتا در مورد انتقال وجه بین بانکی به روش ساتنا، پایا و پل (پرداخت لحظه‌ای) درواقع بدون تغییر مانند کارمزد سال 99 اعمال می‌شود، درحالی‌که سقف انتقال مبلغ در این سامانه‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی در توضیح بیشتر گفت: در مورد حواله‌های ساتنا 2 صدم درصد از مبلغ تراکنش بوده است که امسال هم به همان میزان گرفته می‌شود و سقف کارمزد ساتنا 25 هزار تومان برای انتقال مبلغ 125 میلیون تومان بود که الان هم همان 25 هزار تومان کارمزد اما برای دریافت تا مبلغ 150 میلیون تومان در روز به میزان 2 صدم درصد کارمزد دریافت می‌شود.

مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اظهار داشت: از مبلغ 150 میلیون تومان به بالا در سامانه ساتنا باید 30 هزار تومان کارمزد پرداخت شود که سقف روزانه در پرداخت‌های غیرحضوری برای انتقال وجه 100 میلیون تومان و از شعبه بدون مدارک مانند سند معاملاتی، 200 میلیون تومان و با ارائه مدارک بالای 200 تومان امکان‌پذیر است.

مانی یکتا همچنین در مورد کارمزد انتقال وجه پایا گفت: کارمزد آن هم مبلغ یکصدم درصد تراکنش‌ها ثابت مانده است، البته سقف انتقال پایا قبلاً 50 میلیون تومان بود، الان تا سقف تا 100 میلیون تومان در روز قابل انتقال است.

در مدیر سامانه پرداخت لحظه‌ای (پل) کارمزد 2 صدم درصد مانند قبل ثابت مانده و البته سقف انتقال در سامانه پل به شکل غیرحضوری 10 میلیون تومان و به شکل حضوری 15 میلیون تومان در روز در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: این موارد مربوط به کارمزد شبکه بانکی از 4 تیرماه 1402 اجرا می‌شود و فرقی بین بانک خصوصی و دولتی وجود ندارد و همه نرخ‌ها در بانک‌ها یکسان است.

مانی یکتا اضافه کرد: بانک‌ها مجاز هستند در مورد همه نرخ‌های اعلام‌شده بانک مرکزی تا سقف 30 درصد برای همه مشتریان تخفیف بدهند، تا سقف 40 درصد برای شرکت‌های دانش‌بنیان و تا صد درصد برای مستمری‌بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) تخفیف برای مشتریان قائل شوند.

وی در مورد دریافت پول نقد از عابربانک‌ها گفت: برداشت وجه نقد از عابربانک‌ها تحت هیچ شرایطی کارمزد ندارد؛ یعنی فرق ندارد از عابربانک کارت همنام باشد یا عابربانک دیگری صورت گیرد. البته دریافت وجه نقد از شعبه به شرط اینکه کارت بانک دیگری باشد به عنوان مثال بخواهد با کارت بانک ملی بخواهد از بانک سپه حضوری دریافت کند، تا سقف 15 میلیون تومان می‌تواند از شعبه با پرداخت کارمزد پول دریافت کند.

 منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا