فرصت ارزآوری 4 میلیارد دلاری ایران از گازسوز کردن خودروهای نیجریه

به‌روزترین‌ها؛ مریم شهبازی – وزیران نفت ایران و نیجریه در دیداری دوجانبه در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت در تاریخ 5 شهریورماه سال جاری یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند که محورهای آن عبارت بود از: 1- صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به نیجریه، 2- گازسوز کردن خودروهای بنزینی نیجریه توسط شرکت‌های ایرانی 3- توسعه میادین و بازسازی پالایشگاه‌های نیجریه 4- صادرات اوره به نیجریه و 5- استفاده از توانمندی نیجریه در تولید LNG (گاز مایع شده) در ایران.

به نظر می‌رسد در بین 5 محور توافق شده، موضوع «گازسوز کردن خودروهای بنزینی نیجریه توسط شرکت‌های ایرانی» پیشرفت سریع‌تری داشته و در آستانه عقد قرارداد است.

*فرصت ارزآوری 4 میلیارد دلاری ایران از گازسوز کردن خودروهای نیجریه

در این راستا محسن نامداری عضو انجمن سی.ان.جی ایران با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات برای گازسوز کردن خودروهای بنزینی در نیجریه گفت: نیجریه کشوری در غرب آفریقا است که سرشار از منابع طبیعی و میادین مختلف نفت و گاز است. بنزین پرمصرف‍ترین محصول غیرخوراکی در نیجریه از دهه 1970 تاکنون است. با وجود تلاش دولت برای پرداخت یارانه به هزینه بنزین، قیمت بنزین در پمپ بنزین‌ها در سراسر نیجریه همیشه سال به سال در حال افزایش بوده است.

وی اظهار داشت: در دسامبر سال 2020، دولت نیجریه برنامه ملی گسترش گاز خود را اجرا کرد که شامل تبدیل خودروها و ژنراتورها از بنزین‌سوز به گازسوز است، برنامه‌ای که انتظار می‌رود شامل ساخت 2000 جایگاه CNG و حداقل یک میلیون تبدیل خودرو باشد.

نامداری گفت: خدمات تبدیل رایگان خودروها در برخی از مناطق نیجریه در دستور کار قرار دارد که مناطق منتخب این خدمات شهرهایی از جمله ابوجا، کادونا، کانو، کوگی، کوارا، اوگان، اوندو، اویو، لاگوس، ادو، دلتا، ریورز و بایلسا است.

عضو انجمن سی.ان.جی ایران گفت: در همین راستا با توجه به تجربه و تخصص شرکت‌های ایرانی که در طرح رایگان تبدیل ناوگان عمومی بنزینی به دوگانه سوز موفق عمل کردند، شرکت‌های ایرانی از جمله شرکت توانا با ایجاد یک کنسرسیوم مشترک با شرکت‌های ایرانی و نیجریه‌ای، موفق به عقد تفاهم‌نامه برای اجرای این طرح در کشور نیجریه شده است.

وی در پایان عنوان کرد: در صورت اجرای موفق این طرح ارزآوری حدود 4 میلیارد دلاری برای کشور اتفاق خواهد افتاد و تمامی کارخانجات و تولیدکنندگان در حوزه محصولات و قطعات CNG فعال خواهند شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا