پیشبرد طرح نهضت ملی با ساخت ۴۳۹ هزار واحد توسط بنیاد مسکن

به‌روزترین‌ها– طرح نهضت ملی مسکن که اجرای آن توسط دولت سیزدهم کلید خورد، هدف گذاری احداث ۴ میلیون واحد مسکونی را در برنامه ۴ ساله دارد. هم‌اکنون بخش عمده‌ای از اراضی وزارت راه و شهرسازی برای این طرح تامین شده و ساخت واحد‌ها نیز در مراحلی است که مسئولان این نوید را می‌دهند که ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم وارد فاز اجرا شود و بخش‌هایی از آن نیز بعد از تکمیل به بهره‌برداری برسد.

طبق آخرین آمار از نهضت ملی مسکن، اراضی بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی این طرح تامین شده و یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد مسکونی نیز وارد فاز اجرایی شده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهر‌های جدید و شرکت بازآفرینی شهری ایران، هر کدام بخشی از اجرای نهضت ملی مسکن را برعهده دارند که مجموع عملکرد آن‌ها اجرای بیش از یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور است.

بنیاد مسکن به عنوان یکی از بازو‌های تولید مسکن در روستا‌ها و شهر‌های کوچک، احداث مسکن را با همکاری مردم در قالب گروه‌های بنیاد ساخت و همچنین گروه های ساخت و واگذاری زمین و تسهیلات به مردم و نظارت بر اجرای بهینه طرح برعهده دارد.

در همین خصوص بنیاد مسکن تعهد کرده است تا در دولت سیزدهم ساخت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را در شهر‌ها و روستا‌ها عملیاتی کند. تاکنون بر اساس آماری که معاونان مسکن شهری و همچنین مسکن روستایی بنیاد مسکن ارائه کرده اند، ۴۳۹ هزار واحد مسکونی در شهرها، روستا‌ها و بافت‌های فرسوده تحت مسئولیت بنیاد وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده است.

ساخت واحد‌های مسکونی در روستا‌ها سرعت می‌گیرد

مجید جودی معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: در حال حاضر واحد‌های در حال ساخت در روستا‌های کشور در قالب طرح نهضت ملی مسکن ۲۸۵ هزار واحد است که پیش‌بینی می‌شود این رقم طی امسال افزایش چشمگیری یابد.

وی با اشاره به تسریع در ساخت واحد‌های مسکونی در روستا‌ها توضیح داد: سال گذشته تسهیلات مسکن روستایی به میزان ۲۰۰ میلیون تومان در ماه‌های پایانی سال ابلاغ و اجرایی شد که همین موضوع بر اجرای طرح سایه انداخت. انتظار می‌رود تا این روند طی امسال سرعت یابد و مردمی که متقاضی ساخت در روستا‌ها هستند از طریق طی مراحل قانونی و معرفی بنیاد مسکن به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات نهضت ملی، با سرعت به ساخت واحد‌های خود اقدام کنند.

۱۵۳ هزار واحد مسکونی شهری توسط بنیاد مسکن در حال ساخت است

همچنین حمیدرضا سهرابی معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در تازه‌ترین آماری که ارائه کرده است از احداث ۱۴۲ هزار واحد مسکونی در شهر‌های تحت مسئولیت بنیاد خبر داد و گفت: تامین اراضی طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌ها سرعت گرفته است و به حدود ۱۸۰ هزار واحد رسیده است.

او ادامه داد: هم اکنون نیز ۱۴۲ هزار واحد مسکونی در شهر‌های تحت مسئولیت بنیاد در حال ساخت است که با احتساب ۱۱ هزار واحد مسکونی که در شهر تهران در همکاری با شهرداری احداث می‌شود این رقم به ۱۵۳ هزار واحد در شهر‌ها رسیده است.

مسئولان بنیاد مسکن اظهار امیدواری کرده اند تا در مدت زمان باقیمانده از دولت به تعهد خود برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن جامه عمل بپوشانند. با توجه به آنکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت در حال حاضر تکمیل واحد‌های نهضت ملی مسکن است بنابراین علاوه بر اقدامات دستگاه های متعهد به ساخت مسکن،  همکاری بانک‌ها هم در این حوزه باید بیشتر شود تا شاهد تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها باشیم و با افزایش تولید مسکن، بخشی از نیاز جامعه پاسخ داده شود.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا