اخبار برگزیدهاقتصاد ایران

کاهش التهاب قیمت‌ها با نزول تورم

به‌روزترین‌ها– نرخ تورم در تیرماه، به روایت مرکز آمار ایران، روندی نزولی را تجربه کرده است. هرچند سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی مردم در تیرماه نسبت به خرداد امسال 2درصد بیشتر شده اما در مقایسه با تیرماه پارسال 3.2واحد درصد از ارتفاع تورم کم شده و نرخ تورم سالانه هم با یک درصد کاهش به 47.5درصد رسیده است.

با این حساب نرخ تورم فعلی با تورم هدف بانک مرکزی فاصله 17.5درصدی دارد؛ به این معنا که برای رسیدن به تورم 30درصدی هدف بانک مرکزی در 8‌ماه باقی مانده از سال نرخ تورم باید حدود 18درصد کاهش یابد. آیا این هدف دست‌یافتنی است؟
به گزارش همشهری، انتظارات تورمی به شکلی نسبی فروکش کرده و آرامش نسبی بر بازارها حاکم است و تا حدودی التهاب و نوسان از بازار ارز، طلا، خودرو و سایر بازارهای دارایی‌ها رخت بربسته که می‌تواند منعکس‌کننده انتظارات روانی تورم باشد، اما با این حال همچنان احتمال تغییر روند نزولی تورم وجود دارد زیرا با وجود کاهش نرخ رشد نقدینگی، نرخ رشد پایه پولی روندی صعودی را تجربه می‌کند که می‌توان بسترساز روشن شدن دوباره موتور تورم باشد.

اگر چه به واسطه سیاست تثبیت اقتصادی مدنظر بانک مرکزی، به‌نظر ثبات به بازارها بازگشته اما این نگرانی وجود دارد که سیاست‌های اعمال شده در میان‌مدت پایدار نماند و حتی باعث رها شدن فنر قیمت‌ها شود. به هر حال ماه‌های آینده، ماه‌های سرنوشت‌ساز برای تیم اقتصادی دولت است که اجازه قیام قیمت‌ها را ندهد چرا که اقتصاد و مردم ایران 4سال اخیر را با نرخ تورم بالای 40درصد تجربه کرده‌اند و دمای حرارت بدن اقتصاد به قدری بالا رفته که ضرورت دارد تا سیاست مهار تورم در اولویت نخست تصمیم‌سازان قرار گیرد.
کاهش التهاب قیمت‌ها با نزول تورم
کاهش التهاب قیمت‌ها با نزول تورم

 منبع: همشهری

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا