افزایش درآمدهای مالیاتی از محل مقابله با فرارهای مالیاتی و کاهش معافیت‌ها

به‌روزترین‌ها– جعفر قادری گفت: در برنامه پنج‌ساله هدف‌گذاری شده است سهم درآمد‌های مالیاتی از کل تولید ناخالص داخلی که الآن هفت درصد است به 10 درصد افزایش پیدا کند بنابراین سهم درآمد‌های مالیاتی در بودجه امسال هم باید افزایش داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه در طول سه سال گذشته سهم مالیات‌ها سالانه افزایش داشته است، این باعث می‌شود تراز جاری بودجه بهتر شود و هزینه‌های جاری توسط درآمد‌های مالیاتی پوشش داده شود، در نتیجه این اقدامات کمک می‌کند ترکیب درآمد‌های دولت منطقی‌تر شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از اقدامات مثبت دولت، افزایش سهم درآمد‌های مالیاتی بوده است، در بودجه امسال رشد مالیات نسبت به بودجه سال قبل حدود 60 درصد است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: نکته مثبت اینکه دولت نرخ‌های مالیاتی را بالا نبرده است و پایه‌های مالیاتی افزایش پیدا کرده است، به‌طور مثال خیلی از کسانی که در طول سال‌های قبل مالیات پرداخت نمی‌کردند، دولت مالیات از آن‌ها دریافت می‌کند و تلاش شده است فرار‌های مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی کمتر شود.

اطلاعات درآمدی صحت‌سنجی می‌شود

قادری در تشریح این موضوع گفت: نگاه دولت قبل این بود که “ما به حساب‌های افراد سرک نمی‌کشیم”، در صورتی که یکی از راه‌های تشخیص درآمد‌های مالیاتی استفاده از ظرفیت جست‌وجوی منابع درآمدی است.

وی اضافه کرد: وقتی که یک مجموعه درآمد قابل‌توجهی دارد با بررسی گردش حساب‌های بانکی به‌راحتی مشخص می‌شود که این بنگاه اقتصادی درآمد بالایی دارد و باید مالیات هم از این درآمد بالا اخذ شود، ولی در گذشته به‌صرف اظهارنامه‌ای که خود فرد پر می‌کرد، بسنده می‌شد، ولی اکنون تلاش می‌شود این اطلاعات صحت‌سنجی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: به‌طور مثال اخیراً خبردار شدیم بعضی بنگاه‌های اقتصادی تحت عنوان خیریه فعالیت اقتصادی می‌کنند و از پوشش خیریه استفاده می‌کنند و فرار مالیاتی دارند در صورتی که باید هر فعالیت اقتصادی شامل مالیات شود.

این نماینده مجلس افزود: در برنامه پنج‌ساله هدف‌گذاری شده است سهم درآمد‌های مالیاتی از کل تولید ناخالص داخلی که الآن هفت درصد است به 10 درصد افزایش پیدا کند و بنابراین سهم درآمد‌های مالیاتی در بودجه امسال هم باید افزایش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در کشور‌های پیشرفته نسبت درآمد‌های مالیاتی بسیار بیشتر است و سهم عمده‌ای از درآمد‌های دولت از بخش مالیات تأمین می‌شود.

قادری تأکید کرد: درآمد‌های مالیاتی یکی از سالم‌ترین نوع درآمد‌های دولت است که هم منابع درآمدی را برای دولت تأمین می‌کند و هم از فعالیت‌های غیرمولد و مخرب جلوگیری می‌کند، خصوصاً اگر ساختار درآمدی به‌گونه‌ای باشد که مالیات بر مصرف باشد و مالیات بر تولید نباشد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر ساختار مالیاتی به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد و پایه‌های مالیاتی مناسبی تعریف شود، به سالم‌سازی محیط کسب‌وکار هم کمک می‌کند و جلوی بسیاری از فعالیت‌های دلالی و واسطه‌گری را می‌گیرد، همچنین زمینه برای فعالیت‌های شفاف را هم فراهم می‌کند.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا