بهترین روش سرمایه‌گذاری برای شرایط فعلی اقتصاد

به‌روزترین‌ها؛ میترا شهبازی|خرید سهام در بورس دوباره رونق می‌گیرد! این پیش‌بینی اغلب کارشناسان و حرفه‌ای‌های بورس است که اعتقاد دارند وقتی هیجان ناشی از اتفاقات سیاسی و اخبار مربوط به جنگ در منطقه فروکش کرد، سرمایه‌گذاری در بورس مانند گذشته فعالیتی سودآور خواهد بود. سود حاصل از خرید سهام در بلندمدت در مقایسه با سایر بازارها مانند سپرده بانکی، مسکن، دلار، طلا و سکه بیشتر است. مقایسه مداوم بازدهی این بازارها در بازه‌های پنج سال و 10 سال نمایانگر این موضوع است که در این بازه‌‌های زمانی خرید سهام منفعت بیشتری برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است. 

خرید سهام؛ چرا سرمایه‌گذاری در بورس عاقلانه است؟

خرید سهام به کسانی توصیه می‌شود که به‌ سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر می‌کنند و حاضر نیستند خودشان را با دردسرها و تلاطم ناشی از هیجان‌های زودگذر در سایر بازارهای پر ریسک مانند طلا و ارز درگیر کنند. وقتی می‌گوییم بازدهی بلندمدت، منظورمان می‌تواند پنج سال یا حتی بیشتر باشد. 

یک مقایسه نشان می‌دهد از سال 1371 تا سال 1396 قیمت زمین، سکه و مسکن به‌طور متوسط در هر سال حدود 21 درصد رشد داشته است. به‌شکلی شگفت‌انگیز بازدهی سالانه سرمایه‌گذاری در بازار ارز طی این مدت تنها 15 درصد محاسبه شده و از آن‌سو بازار سهام و کسانی که به خرید سهام مشغول بوده‌اند، توانسته‌اند به‌طور متوسط هر سال بازدهی حدود 24 درصد را تجربه کنند.

جالب است که هر چه جلوتر برویم و بازه‌های زمانی را کوچک‌تر می‌کنیم، بورس اختلاف خود را با رقبا بیشتر و بیشتر می‌کند. به‌عنوان‌مثال در 10 سال یعنی از سال 1388 تا 1398 بازدهی سرمایه‌گذاری در بانک به حدود ۴۰۰ درصد می‌رسد، بازاری مثل مسکن بازدهی حدود یک هزار درصدی را طی مدت 10 سال کسب کرده و بازدهی بازار ارز و سکه به ترتیب حدود  ۱۴۰۰ درصد و دو هزار درصد برآورد می‌شود. 

فکر می‌کنید کسی که در این 10 سال به خرید سهام مشغول بوده چقدر سود کسب کرده؟ شاید باور نکنید اما این عدد معادل حدود چهار هزار درصد است که با بقیه انواع سرمایه‌گذاری در بازار ایران اختلاف قابل‌توجهی دارد.

چرا خرید سهام در ریزش بورس توصیه می‌شود؟

بورس همیشه صعودی نیست؛ گاهی قیمت‌ها اصلاح می‌شود و با شروع روند نزولی عده‌‌ای که عمدتاً افراد بی‌تجربه هستند با پذیرش شکست و قبول زیان از بازار خارج می‌شوند. با تجربه‌‌ها و کارشناسان بورس می‌گویند این زمان بهترین موقعیت برای خرید سهام است. اتفاقی که نشانه‌های آن در روزهای گذشته به‌وضوح قابل‌مشاهده است. 

بررسی آمارهای بورس در روزهای اخیر نشان می‌دهد کاهش ۴۰ درصدی قیمت بعضی از سهم‌ها عامل اصلی ترغیب مجدد سهامداران به بازار سرمایه شده است. در این موقعیت خاص، صف فروش تشکیل می‌شود و برخی سهم‌های پرطرفدار که قبلاً در دسترس نبودند، یک‌بار دیگر برای فروش عرضه خواهند شد. خبر خوب بعدی افت قیمت قابل‌توجه این دسته سهم‌هاست که گاهی تا 40 درصد برآورد می‌شود. 

سهام‌دار برنده کسی است که این سهم‌‌ها را در کف قیمت خریداری کرده و آن‌ها را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کند. سهام‌دار برنده قطعاً می‌داند که خرید سهام در این وضعیت با صبر و بردباری و تمرکز روی سرمایه‌گذاری بلندمدت به‌طورقطع سودآور خواهد بود.

خرید سهام به‌صورت آنلاین

خرید سهام از کارگزاری‌های معتبر بورس اولین دروازه برای ورود به سرمایه‌گذاری مطمئن در این بازار است. این کارگزاری‌ها با ایجاد امکان خرید و فروش آنلاین اجازه می‌دهند به‌صورت لحظه‌ای دارایی‌های خود را مدیریت کنیم. پیش‌ از این ثبت‌نام و دریافت کد بورسی تنها با مراجعه حضوری و صرف وقت و انرژی زیاد امکان‌پذیر بود، اما از زمان راه‌اندازی سجام سرمایه‌گذاری در بورس و خرید سهام به‌شکل آنلاین انجام می‌شود.

کارگزاری فارابی یکی از کارگزاری‌هایی است که کمک می‌کند بدون مراجعه حضوری بتوانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید. کسانی که می‌خواهند از صفر با کمک کارگزاری فارابی اقدام به خرید سهام کنند، می‌توانند مراحل احراز هویت و ثبت‌نام بورس را به‌صورت آنلاین انجام دهند. پس از دریافت کد بورسی، سایت فارابیکسو بهترین راه برای خرید سهام و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری شما خواهد بود.

سایت فارابیکسو کارگزاری فارابی به همان اندازه که برای کاربران حرفه‌ای مناسب است، برای کاربران تازه‌وارد نیز کاربردی خواهد بود. با کمک ویژگی دیده‌بان در فارابیکسو می‌توانید از آخرین قیمت و درصد تغییرات نماد با ویژگی ایجاد دسته‌بندی دلخواه اطلاع کسب کنید.

خرید سهام در کارگزاری فارابی می‌تواند با استفاده از بخش معاملات فارابیکسو لذت‌بخش باشد؛ این بخش به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم شده است. بخش کلاسیک به ثبت سفارش از طریق تابلو معاملات می‌پردازد و در روش پیشرفته، معامله‌گر از طریق نمودار و بررسی آن، اقدام به خرید سهام می‌کند. یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد سامانه فارابیکسو، نحوه ثبت سفارش آن است. به‌گونه‌ای که کادر ثبت سفارش به‌صورت معلق باز می‌شود تا کاربر بتواند هم‌زمان چند کادر ثبت سفارش را باز کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا