گرانی خودسرانه لبنیات از سوی تولیدکنندگان

گرانی خودسرانه لبنیات از سوی تولیدکنندگان

سخنگوی انجمن صنایع لبنی با بیان این که برنامه مصوبی برای افزایش قیمت لبنیات وجود ندارد گفت: به‌دلیل افزایش رسمی نرخ شیر خام متأثر از آن قیمت محصولات لبنی نیز افزایش یافت.

به‌روزترین‌ها– محمدرضا بنی‌طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی در ارتباط با اخبار مربوط به آزادسازی قیمت لبنیات در بازار اظهار داشت: مصوبه برای افزایش قیمت لبنیات وجود ندارد اما با توجه به اینکه نرخ شیرخام به‌طور رسمی افزایش یافته است ما نیز مجبور به افزایش قیمت محصولات خود هستیم.

وی افزود: مسئولیت‌های تنظیم بازار محصولات کشاورزی و صنایع مرتبط بر اساس قانون تمرکز دوباره به وزارت جهاد کشاورزی بازگشته است بر این اساس  هر لیتر شیر خام را با افزایش بیش از 50درصدی 6400 تومان اعلام کرده‌اند و حتی این نرخ توسط دولت خرید تضمینی می‌شود بنابراین طبیعی است که متأثر از آن قیمت محصولات لبنی نیز افزایش خواهد یافت.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: انجمن نامه‌های رسمی به رئیس جمهور، وزیر صنعت، وزیر کشاورزی و ستاد تنظیم بازار نوشته است اما نتیجه‌ای برای تغییر قیمت مصوب محصولات لبنی نداشت به همین دلیل ما خود بر اساس شرایط بازار عمل کردیم.

وی تصریح کرد: مسئولین دولتی حقوق می‌گیرند که در این شرایط بتوانند تصمیم‌گیری داشته باشند اما صنایع لبنی با این عدم تصمیم‌گیری‌ها در شرایط معلق قرار دارند، ما نمی‌توانستیم کارخانه‌های لبنی را تعطیل کنیم تا دولتی‌ها تصمیم بگیرند.

بنی طبا با اشاره به اظهارات معاون اول رئیس جمهور در جلسه روز جمعه با موضوع قیمت محصولات لبنی گفت: اینکه آقای مخبر اعلام کرده اند به «صنایع لبنی و گاوداران تسهیلات بدهیم تا قیمت ها را کنترل کنیم»، در واقع تکرار اشتباهات و مسیر غلط دست کم 4 دولت قبل است. ما یک ریال تسهیلات نمیخواهیم. هر آنچه از منابع عمومی کشور قرار است هزینه شود به مصرف کننده آن هم در دهک های محروم اختصاص یابد تا ما اینقدر شرمنده مردمی که قدرت خریدشان را از دست داده اند نباشیم.

به گزارش تسنیم، صنایع لبنی در حالی با توجه به شرایط انتقالی دولت و عدم تشکیل کابینه جدید به‌طور خودسرانه قیمت لبنیات را افزایش داده‌اند که یکی از مسئولین وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: به‌زودی جلسه‌ای در این ارتباط با حضور طرفین برگزار می‌شود تا درباره نحوه قیمت‌گذاری محصولات لبنی بعد از افزایش قیمت شیر خام تصمیم‌گیری شود.

 منبع: تسنیم