صدرنشین گرانی در سبد هزینه‌ای خانوارها چیست؟

به‌روزترین‌ها– مردادماه ۱۴۰۰ با ثبت رکورد جدیدی برای تورم سالانه در سطح ۴۵.۲ درصدی همراه بود. این در حالی است که در پایان پنجمین ماه سال، هزینه خانوارهای ایرانی نسبت به مردادماه سال گذشته، بیش از ۴۳ درصد رشد داشته است.

تغییرات نرخ تورم نقطه ای کالاها و خدمات

بررسی جزئیات جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص تورم در مردادماه ۱۴۰۰ نشان می دهد در بین کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور، خوراکی و آشامیدنی ها بیش از ۵۹ درصد نسبت به مردادماه سال ۱۳۹۹ گران شده است که در صدر این گرانی روغن و چربی ها با افزایش ۱۰۲ درصدی قرار دارد.

اما در سایر گروه های این گزارش، دخانیات در مردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۲.۴ درصد و پوشاک و کفش نیز ۵۴.۸ درصد رشد قیمت داشته اند.

از سوی دیگر، «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» در این مدت با افزایش ۲۴.۳ درصدی همراه بوده اند که به طور مشخص بخش مسکن در مردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۴.۹ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است. همچنین بخش اجاره از زیرمجموعه مسکن نیز در این مدت رشد ۲۴.۶ درصدی را تجربه کرده است.

تغییرات تورم ماهانه کالاها و خدمات

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه مردادماه امسال نسبت به تیرماه ۱۴۰۰ در کل کشور، ۳.۲ درصد بوده است که در این بخش، کمترین نرخ تورم ماهانه متعلق به «روغن و چربی» با ۰.۸ درصد و بیشترین نرخ نیز مربوط به سبزیجات با ۶.۴ درصد بوده است.

تغییرات تورم سالانه کالاها و خدمات

همان طور که اشاره شده نرخ تورم سالانه در مردادماه ۱۴۰۰ با افزایش نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، به رقم ۴۵.۲ درصد رسید. اما بررسی تغییرات این شاخص تورمی در مجموعه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کل کشور نشان می دهد تورم سالانه بخش خوراکی ها و آشامیدنی با ۵۷.۴ درصد بیشتر از سایر بخش ها بوده است که در زیرمجموعه خوراکی ها نیز نرخ تورم سالانه روغن و چربی با ثبت رقم ۸۵.۹ درصد، صدرنشین تورم سالانه کالاهای مصرفی مردم در کل کشور است.

صدرنشین گرانی در سبد هزینه‌ای خانوارها چیست؟
 منبع: ایبنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا