بانک‌ و بیمه

اوراق سپرده با نرخ ۲۳ درصد منتشر می‌شود

به‌روزترین‌ها– مصطفی قمری‌وفا – سخنگوی بانک مرکزی – گفت: هیات عامل بانک مرکزی در مصوبه امروز خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ ۲۳ درصد منتشر کنند.

طبق اعلام بانک مرکزی این بخشنامه و شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه گذاری (عام) به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.

شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه گذاری (عام) به شرح ذیل است:

– نرخ سود اسمی علی الحساب: ۲۳ درصد سالانه

– نرخ سود بازخرید قبل از سررسید در بازار پول: ۱۰ درصد سالانه

– فروش این گواهی صرفاً به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است.

– مدت این اوراق حداکثر یک ساله بوده و آن بانک‏‏‏‏‏/موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، نسبت به انتشار اوراق مذکور با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال اقدام نماید.

– عرضه اولیه این اوراق از طریق بازار پول و بازار سرمایه امکان پذیر است.

– عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار پول، از طریق سیستم متمرکز داخلی بانک‌ها صورت می‌پذیرد.

– عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار سرمایه با مجوز بانک مرکزی و تابع قوانین، مقررات و ضوابط بازار سرمایه در این خصوص بوده و لازم است هماهنگی‌های لازم از سوی آن بانک‏‏‏‏‏/ موسسه اعتباری با بازار سرمایه صورت پذیرد.

– بازفروش اوراق از محل اوراق بازخریدی در بازار پول تا سقف اوراق فروش رفته و تا تاریخ سررسید مربوط، بلامانع بوده و رعایت نرخ‌های یاد شده در بازفروش اوراق نیز الزامی است.

– معاملات ثانویه این اوراق از طریق بازار سرمایه، براساس ضوابط مربوط امکان پذیر است.

 لازم به ذکر است مفاد مجوز شماره ۱۳۴۲۲‏/۰۱ مورخ ۲۳‏/۰۱‏/۱۴۰۱ همچنان به قوت خود باقی بوده و آن بانک‏/ موسسه اعتباری می تواند تا پایان سال جاری، نسبت به فروش گواهی مزبور با شرایط مندرج در مجوز یاد شده نیز اقدام نماید. ‏

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا