ورود 1182 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس پس از 19 روز خروج پول

ورود 1182 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس پس از 19 روز خروج پول

بازار سرمایه پس از مدت‌ها خروج پول حقیقی امروز شاهد ورود یک‌هزار و 182 میلیارد تومان ورود سرمایه حقیقی به بازار سهام بوده است.

به‌روزترین‌ها– بازار سرمایه پس از یک هفته ناامیدکننده در جریان معاملات دیروز و امروز، روندی کاملا متفاوت به خود گرفته است، بسیاری از اهالی بازار سرمایه اعتقاد به ارزندگی بورس دارند، اما روند بورس در هفته‌های گذشته، آنها را به خروج از بورس ترغیب کرده بود.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بازار سرمایه از نوسان‌ گیران و سرمایه ‌گذاران میان ‌مدتی و بلندمدت تشکیل شده است و هر یک از این گروه‌ها نیز منافع گاهی متضاد‌ دارند که می تواند روند بورس را با اختلال مواجه کند.

سرمایه ‌گذاران میان ‌مدت و بلندمدت با تکیه بر تحلیل‌ های بنیادی و پیشینه‌ سودآوری شرکت ‌های بورسی اقدام به سرمایه ‌گذاری در بورس می‌کنند که این افراد به دنبال تشکیل روندهای ثابت در بازار سرمایه هستند، این افراد قادر به کسب بازدهی‌های معقول نسبت به سایر بازارهای موازی خواهند بود.

کارشناسان در این زمینه می‌گویند، بهتر است سرمایه‌گذاران باتوجه به سواد و دانش بورسی و استراتژی ‌های خود، تصمیمات لازم نسبت به سرمایه گذاری در بورس را اتخاذ کنند و بر استراتژی ‌های خود پایبند باشند.

* روند صعودی بورس ادامه خواهد داشت

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: اکنون بازار در موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری قرار دارد و توجه سهامداران به ارزندگی سهام مختلف می‌تواند به طور حتم کمکی در بهبود و رونق بازار سرمایه باشد.

وی ادامه داد: در صورت دور شدن عوامل خارجی تاثیرگذار و ریسک‌‌های سیستماتیک،  از حول بورس و ثبات در سیاست‌‌های ارزی کشور، می‌توان امیدوار به روند صعودی در ماه‌های آینده بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با این وجود، پیش‌بینی‌ها از روند بازار در آخرین ماه از سال جاری نوسانی است اما حرکت شاخص بورس به سمت روند صعودی است.

* رشد یکپارچه شاخص های بورس

در پایان معاملات امروز بورس شاخص کل با افزایش 60 هزار و 897  واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 594 هزار و 263 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 3.97 درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با رشد 16 هزار و 442 واحدی در رقم 493 هزار و 161  واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 3.45 درصد بود. همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش 632 واحدی در سطح 20 هزار و 675 واحد قرار گرفت.

* افزایش چشمگیر ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 236 هزار و 406 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 222 هزار و 660 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد چشمگیری داشت و با افزایش 83 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 7 هزار و 618 میلیارد تومان رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات بورس 3 درصد بوده است.

در بین صنایع بازار سهام نیز گروه فلزات اساسی و پتروشیمی ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند که این امر حاکی از تمایل جریان پول موجود در بازار سهام به صنایع دلاری است.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه پس از 19 روز

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 19 روز، مثبت شد و هزار و 182 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

ورود 1182 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس پس از 19 روز خروج پول

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران)، بپاس (بیمه پاسارگاد) و وتجارت (بانک تجارت) اختصاص داشت. در سوی دیگر، فولاد (فولاد مبارکه)، شتران (پالایش نفت تهران) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشتری ورود پول حقیقی را داشتند.

*رشد 400 درصدی ارزش صف های خرید بورس

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 569 نماد رشد قیمت داشتند و 84 سهم کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 87 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 12 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در پایان معاملات دوشنبه، مجموع صف های خرید امروز بازار سرمایه با رشد 400 درصدی نسبت به روز گذشته، هزار و ۱۰۹ میلیارد تومان و مجموع صف های ‌فروش ۲۶۹ میلیارد تومان بود.

 منبع: فارس