اخبار برگزیدهاقتصاد ایرانبانک‌ و بیمه

نفس چک‌های کاغذی قدیمی به شماره افتاد

به‌روزترین‌ها– بانک مرکزی در روز‌های گذشته اعلام کرد: در حال حاضر و با گذشت دو سال و نیم از اجرای قانون جدید چک، حدود ۹۰ درصد چک‌های در گردش از چک‌های جدید است. به بیان دیگر براساس آخرین آمار (تیر امسال) سهم چک‌های جدید از کل چک‌های وصول شده در سامانه چکاوک حدود ۹۰ درصد بوده است.

بر همین اساس، پذیرش و تبادل چک‌های قدیمی از مهر امسال صرفا در بانک صادرکننده چک قابل انجام است و درصد اندک دارندگان این دسته‌چک‌ها تا پایان شهریور امسال می‌توانند به شعب خود مراجعه کرده و نسبت به تعویض دسته‌چک خود با دسته‌چک‌های جدید اقدام کنند.

چک‌های جدیدی که اصلاح قانون صدور آن، سوم آذر سال ۹۷ توسط رئیس جمهور وقت ابلاغ و از بیست و یکم آذر همان سال لازم الاجرا شد که بر اساس این قانون تکالیفی بر عهده سیستم بانکی نهاده شده است.

اصلاح قانونی که سخنگوی قانون چک خانم آمنه نادعلیزاده در رابطه با آن مطرح کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که قانون جدید به همراه داشت این بود که چک‌هایی که به صورت کاغذی تبادل می‌شدند در سامانه صیاد ثبت الکترونیکی شدند و از ابتدای سال ۱۴۰۰ نوع چک جدید، چک‌های کاغذی بنفش رنگ در جامعه توزیع شد.

او افزود: صادر کننده چک برای صدور ملزم شد که این چک را در سامانه صیاد ثبت کند همچنین گیرنده هم برای دریافت آن باید مراتب را در سامانه انجام دهد؛ عملیات انتقال هم متقابلاً در سامانه صیاد صورت می‌گیرد.

در ادامه کارشناس امور بانکی نوری در خصوص مزیت‌های قانون جدید چک به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اصلاح قانون چک که در سال ۹۷ در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت سبب شد یک سری از فرآیند‌های صدور چک الکترونیکی و سابقه اعتباری صادر کننده نیز بررسی شود.

بازگشت اعتبار به چک با قانون سال ۹۷

او ضمن اشاره به کاهش پرونده‌های قضایی به سبب قانون اصلاحی چک می‌گوید: از دیگر مزایای اجرای قانون جدید چک بازگشت اطمینان و اعتبار به خود چک، حذف جعل چک و کاهش سرقت چک را می‌توان نام برد.

تنگ‌تر شدن حلقه پذیرش چک‌های کاغذی قدیمی از مهر ماه که فرزانی کارشناس امور بانکی در خصوص آن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نمی‌شود چک‌های جدید صیادی را یک مرتبه جایگزین چک‌های قدیمی کرد بنابر این لازم بود که یک دوره گذاری برای بحث جایگزینی این چک‌ها در نظر گرفته شود و بنابر اعلام بانک مرکزی این دوره گذار مهر ماه به اتمام می‌رسد.

او افزود: در کل حرکت به سمت سراسری شدن چک‌های صیادی و به نوعی گام برداشتن به سوی حذف استفاده از چک‌های قدیمی به شکل آهسته اقدامی موثر و مفید خواهد بود که بانک مرکزی تصمیم دارد آن را از مهر اجرایی کند.

به گفته کارشناسان، چک کاغذی صیادی علاوه بر افزایش اعتبار کمک به کاهش موارد جعل و کلاهبرداری هم کرده مزیت هایی که حالا با وجود آن بناست از مهر حلقه پذیرش چک های قدیمی در بانک ها تنگ تر شود.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا