رشد ۱۷۱۸ واحدی شاخص بورس تهران

رشد ۱۷۱۸ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گرچه در ابتدای معاملات رشد قابل توجهی داشت، اما از میانه بازار افت کرد و در نهایت با رشد ۱۷۱۸ واحد روبرو شد.

به‌روزترین‌هابورس اوراق بهادار تهران اولین روز کاری هفته را با رشد ۱۷۱۸ واحد شروع کرد و در رقم یک میلیون و ۴۰۷ هزار و ۷۵۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل با معیار هموزن ۹۹۴ واحد رشد کرده و به رقم ۴۰۴ هزار و ۲۴۸ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران بیش از ۵ میلیون و ۶۵۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در بورس بیش از ۷.۸ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۸۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۵۹۴۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز بیش از ۵۱۵۴ میلیارد تومان رسید را در نظر گیریم ارزش معاملات دو بازار به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت در بورس تهران با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۲ صدم درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هموزن ۲۵ صدم درصد تقویت شدند، شاخص آزاد شناور ۲۶ صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱۶ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۴۶ صدم درصد رشد کرد.

رشد ۱۷۱۸ واحدی شاخص بورس تهران
نقشه معاملات امروز بورس تهران

نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت و بانک تجارتب یشترین اثر تقویتی را بر بورس تهران داشته و نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد خوزستان، ملی مس ایران و توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

رشد ۱۷۱۸ واحدی شاخص بورس تهران
وضعیت امروز پالایش یکم

امروز واحدهای صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم ۷۰۳۰ تومان معامله می‌شد، در حالی که این واحدها در شهریور سال گذشته به مردم به قیمت ۱۰ هزار تومان فروخته شد، یعنی خریدالان پالایش یکم به جای اینکه سود کنند بعد از ۱۱ ماه با ۳۰ درصد زیان از اصل سرمایه خود روبرو هستند. این در حالی است که وزیر اقتصاد و سایر مقامات دولتی بارها وعده کرده بودند زیان پالایش یکم را جبران می‌کنند که هنوز این وعده محقق نشده است.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل ۴۷ واحد رشد کرده و به رقم ۲۰ هزار و ۲۴۰ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از ۳.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۲۵ هزار فقره معامله و به ارزش ۵۱۸۰ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای گهر زمین، پتروشیمی مارون و فرابورس ایران بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بازار فرابورس را داشته و نمادهای پتروشیمی زاگرس، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان و آریاساسول بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

رشد ۱۷۱۸ واحدی شاخص بورس تهران
روند یکساله شاخص بورس تهران

به گزارش فارس، با توجه به شرایط تورمی مردم دوست دارند پس‌اندازهای خود را به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنند که هم قدرت خرید آنها در شرایط تورم حفظ شود و هم از این رهگذر سودی به دست آورند و در تولید کشور مشارکت داشته باشند که بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری بورس و فرابورس ایران است. منتها به شرط اینکه مدیریت در این بازار شفاف و حرفه‌ای باشد که ریسک مردم به حداقل برسد و بازدهی مناسب برای مردم به همراه داشته باشد و اجازه ندهند، عده‌ای با سیگنال‌فروشی و یا اغوای مردم برای آنها زیان ایجاد کنند.

به هر حال سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است که باید با افراد خبره و امین مشورت شود و از تصمیم‌گیری‌های ناگهانی در بورس خودداری شود زیرا بازدهی سرمایه گذاری در بورس در بلندمدت ۵ ساله و ۱۰ ساله بیشتر از همه بازارهای رقیب مانند طلا، ارز و حتی مسکن بوده است.

 منبع: فارس