برند دوو را اجاره کرده‌ایم!

برند دوو را اجاره کرده‌ایم!

مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب الکترونیک اظهار داشت: اگر گفته می‌شود که چرا ال جی و سامسونگ از ایران رفتند و دوو نرفت، دلیل این است که دوو بومی‌سازی شده بود و نمی‌توانست برود. ما برند دوو را اجاره کرده‌ایم اما مواردی مانند ال جی و سامسونگ در ایران تنها نمایندگی فروش داشتند.

به‌روزترین‌ها– سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان روز گذشته اطلاعیه‌ای منتشر کرده و اعلام کرده بود که لوازم خانگی تولید داخل که به هر نحو با برچسب برند خارجی در بازار عرضه می‌شوند نیز فاقد اصالت خارجی و فاقد تکنولوژی روز شرکت صاحب برند خارجی هستند.

به تبع این موضوع انتقاداتی به گروه صنعتی انتخاب برای تولید لوازم خانگی با برند کره‌ای «دوو» مطرح شد. محمد حسین فهیمی، مدیرعامل این گروه صنعتی امروز طی یک نشست خبری در این باره گفت: شاید دوستان سوبرداشتی دارند که ناشی از اطلاعاتی بوده که در اختیار آنها قرار گرفته است. برند دوو برند خارجی است که در داخل کشور تولید می‌شود، اینطور نیست که تنها نمایندگی فروش داشته باشیم.

وی افزود: گروه صنعتی انتخاب برند ۱۰۰ درصد کره‌ای است که از ۵۴ سال پیش وجود دارد ولی با مشکلات مالی مواجه شده است. با این حال هنوز این برند در نقاطی مانند آمریکای جنوبی فعال است.

فهیمی ادامه داد: قرارداد بلندمدتی با این شرکت داریم تا از برند آنها استفاده کنیم. ما نمایندگی توزیع محصولات دوو را از سال ۸۷ گرفتیم. سال ۸۹ گروه انتخاب در مزایده خرید دوو شرکت کرده و توانست آن را خریداری کند ولی با وضع تحریم‌ها دولت کره به صورت یک طرفه قرارداد را لغو کرد. ما در یک دادگاه بین‌المللی شکایت کردیم و دولت کره جنوبی محکوم شد.

با این وجود وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در این مورد که در  صورت محکوم شدن دولت کره جنوبی و خرید دوو چطور قرارداد استفاده از برند را منعقد کرده‌اید، گفت: مالکیت برند دوو به ما بازگردانده نشد ولی به علت تحریم‌ها می‌خواستند پول ما را پرداخت نکنند که محکوم به پرداخت این پول شدند. این پول درحال بازپس‌گیری است.

مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب الکترونیک بیان کرد: ما توانستیم عمق ساخت داخل را از طریق انتقال تکنولوژی به ۷۵ درصد برسانیم. اگر گفته می‌شود که چرا ال جی و سامسونگ از ایران رفتند و دوو نرفت، دلیل این است که دوو بومی‌سازی شده بود و نمی‌توانست برود. ما برند دوو را اجاره کرده‌ایم اما مواردی مانند ال جی و سامسونگ در ایران تنها نمایندگی فروش داشتند.

وی همچنین خاطرنشان کرد:  ما دو دسته واردات داریم که عمده‌ترین آنها مواد اولیه‌ای است که تولید آن را در کشور نداریم، ورق فولادی نیز به صورت محدود داده می‌شود، ما حتی مذاکراتی انجام دادیم که در تولید ورق فولادی وارد شویم. پلن فروش ما برای امسال حدود ۲۰ هزار میلیارد بوده است، ۵ هزار میلیارد برای واردات مواد اولیه رقم متناسبی است.

فهیمی در مورد علت جمع آوری بنرهای تبلیغی دوو از سطح شهر تصریح کرد: اینجا یک هم زمانی رخ داده است، بنرهای تبلیغاتی ما هر سه ماه یک بار برای جایگزینی جمع‌آوری می‌شوند.

مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب پاسخ روشنی به سوال خبرنگار ایلنا پیرامون رفتار دوگانه در مورد برندهای خارجی و تقیبح برخی برندها و تبلیغ استفاده از برند داخلی و در مقابل استفاده از برندهای دیگر خارجی برای فروش نداد و گفت: ال جی و سامسونگ از بازار ایران حذف نشدند بلکه ایران را ترک کردند، نامه رهبری هم نامه انحصار نبود فقط در مقابل زمزمه‌هایی که در مورد واردات لوازم خانگی کره‌ای در مقابل پول‌های بلوکه شده بود مطرح شد. ما تعارضی با حضور کشورهای خارجی نداریم و مشکل ما نوع حضور آنها است. برای مثال می‌توانند به جای کالای کامل در کشور ما کمپرسور تولید کنند.

 به گزارش ایلنا، لازم است یادآوری کنیم وقتی سخن از اجاره‌ای بودن برند دوو سخن به میان می‌آید یعنی آنکه تکنولوژی کره در اختیار شرکتی که اقدام به اجاره برند کرده؛ قرار نگرفته است.

 منبع: ایلنا