خبر خوش وزیر راه برای مستأجران

خبر خوش وزیر راه برای مستأجران

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سهم ۷۰ درصدی مسکن از هزینه خانوارهای شهری، گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه اجاره‌نشین‌ها پیش‌بینی است.

به‌روزترین‌ها– رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در مراسم کلنگ‌زنی 28 هزار واحد نهضت ملی مسکن با بیان اینکه سازمان اوقاف در حوزه‌های مختلف در سطح کشور با استفاده از زمین‌های اوقافی این وزارتخانه را همراهی کرده است، اظهار کرد: دیروز جلسه‌ای با این سازمان داشتیم و یک توافق‌نامه نیز در حال انجام است تا بتوانیم از زمین‌های اوقاف در سطح کشور استفاده کنیم. استان مرکزی این زمین آماده و مطلوب را دریافت کرده است که می‌تواند برای متقاضیان ارزش‌افزوده و ارزش آورده‌ای به همراه داشته باشد.

وی افزود: در برخی از استان‌ها مجبور به انتخاب زمین هستیم و هزینه‌های زیرسازی بسیار کلان خواهد شد، در حالی که زمین منتخب در استان مرکزی بسیار مطلوب است و هزینه‌های کمی برای زیرسازی لازم دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خوشبختانه پیمانکار این مجموعه شرکت عظیم و با سابقه فعالیتی بسیار بالایی است، گفت: از این شرکت تقاضا دارم طی یکسال و نیم این پروژه را برنامه‌ریزی کند و تحویل دهد.

قاسمی ادامه داد: در طرح نهضت ملی مسکن، از نظر آمار و نیازمندی‌های مسکن در کشور، فاصله عرضه و تقاضا در کشور بسیار زیاد است‌ و علت افزایش اجاره و قیمت مسکن طبیعتا مرتبط با عرضه و تقاضا است که در حال حاضر در ایران حدود هشت میلیون مستاجر وجود دارد و رقم بسیار زیاد است؛ همچنین به لحاظ سبد هزینه خانوار در کشور متوسط حدود 48 درصد درآمد یک خانوار به مسکن اختصاص داده می‌شود و این میزان در شهرهای بزرگ به حدود 70 درصد می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید براینکه این آمار نشان‌دهنده وجود بحران در حوزه مسکن است، گفت: بحران باید رفع شود تا در آینده شاهد افزایش قیمت‌ها نباشیم.

وی افزود: براساس آماری که طی دو روز اخیر دریافت کردم، بالغ بر پنج میلیون نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند، این در حالی است که ثبت‌نام‌ها ادامه دارد و در اولین سال از شروع این طرح هستیم.

 قاسمی با بیان اینکه مقرر شده چهار میلیون واحد طی چهارسال پیش رو ساخته شود، اظهار کرد: آمار مجردان کشور نیز بیش از هشت میلیون نفر است، براساس اطلاعاتی که وجود دارد، حدود 80 درصد از جوانان به سبب مشکلات معیشتی به خصوص در بخش مسکن موفق به ازدواج نشدند و امروز این اجازه داده شد مجردان هم در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند، از این رو یک میلیون نفر مجرد در سامانه سمن نام‌نویسی کردند و ثبت نام‌ها ادامه خواهد داشت‌.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید براینکه نیاز مسکن در کشور بسیار زیاد است، گفت: نیازمند یک اقدام جدی هستیم و نیاز مسکن از یکسو و تعهدات دولت سیزدهم و دولت مردمی از طرفی دیگر ما را متعهد کرده است طی چهار سال نسبت به ساخت مسکن اقدام کنیم.

وی با بیان این‌که قانون جهش تولید مسکن بسیار کارآمد است،‌گفت:  معتقدم با چنین قانونی، اهداف سه گانه نیاز مردم، تعهد دولت و قانون جهش تولید مسکن به خوبی اجرا می‌شود‌.امروز در کشور در حوزه مسکن، بالغ بر 800 هزار واحد در دست اجرا داریم و به زودی و تا پایان سال به سقف یک میلیون خواهد رسید.

قاسمی با بیان این‌که فردا در استان گلستان عملیات اجرایی 20هزار واحد را شروع خواهیم کرد، اظهار کرد: اما این تعداد کافی نیست و برای رسیدن به چهار میلیون واحد مسکونی طی بازه زمانی چهارساله، نیاز به پیگیری داریم، چراکه زمان ساخت و تحویل مسکن حداقل حدود یکسال و نیم است، بنابراین باید در دو مرحله دو میلیونی این امر محقق شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید در گام اول ساخت دو میلیون مسکن را شروع کنیم و طی یکسال و نیم بعدی و در انتهای فاز اول، مرحله دوم را آغاز کنیم تا در مدت زمان مد نظر چهار میلیون مسکن را تحویل دهیم، اظهار کرد: سهم استان مرکزی و برخی استان‌های دیگر 60 هزار واحد است و این به آن معنی نیست که اگر متقاضی بیشتری وجود داشته باشد، سقف را محدود کنیم و با ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی، اکنون همه شهرستان‌ها در جریان روند کار و سقف تعیین شده نیاز استان هستند و اگر متقاضی بیشتری وجود داشته باشد، می‌توان سقف را افزایش داد.

قاسمی با اشاره به اینکه خوشبختانه در بودجه سال آینده بیش از 360هزار میلیارد تومان، قریب به یک سوم بودجه کل کشور برای قانون جهش تولید مسکن تصویب شده است، تصریح کرد: همچنین 40هزار میلیارد تومان برای ودیعه کسانی که در شرایط فعلی با مشکل مواجه هستند، به عنوان ودیعه مسکن اجاره‌ای پیش‌بینی شده که در سایت اعمال خواهد شد و مردم می‌توانند ثبت نام کنند‌.

وی با بیان اینکه در برخی استان‌ها به سبب مشکلات زمین، عقب ماندگی‌هایی وجود دارد، گفت: اما در سایر استان‌ها که مساله زمین رفع شده است، دو مولفه متقاضی و زمین حائزاهمیت است و اگر زمین و متقاضی وجود داشته باشد، از نظر منابع و تسهیلات مشکلی وجود ندارد و با منابعی که امروز برای تسهیلات و کمک‌های صندوق ملی مسکن برای موضوعات روبنایی همچون مدرسه، درمانگاه و کلانتری در اختیار ما خواهند گذاشت، استان می‌تواند سهم چهارساله خود را آغاز کند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در مسکن مهر علی رغم آنکه پروژه عظیمی بود، نواقصی وجود داشت که از تجربیات آن استفاده می‌کنیم و برآنیم همزمان با آماده‌سازی خانه مردم، مدارس هم آماده شوند‌ و زیربناها نیز همزمان با ساخت واحدهای مسکونی شروع می‌شود‌. از این رو هرچقدر سهم در استان افزایش یابد، استان می‌تواند از منابع استفاده کند و درگام‌های بعدی امیدوارم در سفر رئیس جمهور به اراک، شاهد شروع تعداد دیگری از واحدهای مسکونی باشیم‌.

 منبع: تسنیم