یک سوم قطعات خودرو در بازار تقلبی است

یک سوم قطعات خودرو در بازار تقلبی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قطعات خودرو یکی از عوامل اثرگذار در کیفیت خودرو است، اما اکنون ۳۰ درصد قطعاتی که در بازار وجود دارد یا تقلبی و یا قاچاق است.

به‌روزترین‌ها– فاطمی امین در نشست کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: قطعات تقلبی به وفور در باز یافت می‌شود، به طور مثال ما در اراک یک واحد را شناسایی کردیم که کمک فنر دست دوم را رنگ می‌کرد و با بسته بندی جدید بنام جنس نو به بازار عرضه می‌کرد.

وی ادامه داد: در خصوص خودرو‌های قدیمی ما محدودیت ارتقاء کیفیت داریم و پلتفرم‌های خودرو‌هایی نظیر سمند و تیبا ظرفیت افزایش کیفیت را ندارند، ما برنامه میان مدت و بلند مدت برای ارتقاء کیفیت داریم که از سال ۱۴۰۲ ثمرات آن نمایان خواهد شد.

وزیر صمت افزود: امسال حدود ۲۲۰ میلیون کد رهگیری برای شناسایی اصالت قطعات یدکی صادر شده است، همچنین گواهی نامه‌های کیفی یک ساله که قبلا به خودروساز‌ها اعطا می‌شد و می‌توانستند بعد از اخذ آن تا یک سال هر طوری که می‌خواهند تولید کنند، هم اکنون ۳ ماه شده اند.

وی با اشاره به ایجاد بازار رقابتی در خودرو گفت: ما موافق واردات خودرو هستیم و از به لحاظ رفع انحصار و حمایت‌های بیش از حد از خودروسازان داخلی، لازم است واردات داشته باشیم.

 منبع: تسنیم