اخبار برگزیدهخودرو

خودروهای وارداتی تا پایان آذر به متقاضیان تحویل داده می‌شود

به‌روزترین‌ها– به گزارش «به‌روزترین‌ها» به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مهدی ضیغمی» امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم تحویل خودروهای وارداتی به مشتریان در نمایشگاه بین‌المللی تهران (نمایشگاه روایت خدمت)، اظهار داشت: تاکنون حدود پنج‌هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است و بسیاری از شرکت‌هایی که در انتظار طی کردن مراحل تأییدیه استاندارد، گمرک و محیط زیست بودند، این تأییدیه دریافت کرده‌اند.

وی خاطرنشان‌کرد: با توجه به تسریع صدور این تأییدیه‌ها، حجم اصلی واردات از آخر ماه جاری و ماه آینده آغاز می‌شود.

ضیغمی تاکید کرد: بر این اساس نزدیک به ۱۰ هزار خودرو در مرحله تولید و در مرحله بارگیری برای آمدن به ایران است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: اکنون بیش از ۷۰ هزار خودرو ثبت سفارش شده و واردات این خودروها از محل صادرات غیرنفتی و همچنین محل ارزهای خارج از کشور توسط بانک مرکزی به خوبی در حال تخصیص به متقاضیان است.

وی ابراز امیدواری کرد با منابعی که فراهم می‌شود در زمستان امسال بتوانیم در هر ماه تا ۲۰ هزار خودرو وارد کشور کنیم.

ضیغمی با بیان اینکه ۳۵ شرکت برای واردات خودرو تأیید شده‌اند، یادآور شد: از این تعداد ۱۸ شرکت ثبت سفارش واردات انجام داده‌اند و ۱۴ شرکت تاکنون اقدام به واردات خودرو کرده‌اند یا در حال واردات هستند.

وی تصریح‌کرد:‌ تقریبا از همه کشورها ثبت سفارش خودرو انجام شده است و منعی برای واردات به‌جز ممنوعیت‌های ابلاغی وجود ندارد.

این مسوول گفت: روزهای آینده نیز خودروهای تویوتا و نیسان ترخیص خواهند شد و وارد نمایشگاه بین‌المللی تهران می‌شود.

وی افزود: با اتفاقاتی که در موضوع ترخیص افتاده و با همراهی بانک مرکزی، متعهد می‌شویم تا اواخر آذرماه همه تعهدات ثبت‌نامی درباره خودروهای وارداتی را پاسخگو باشیم.

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت با بیان اینکه ۳۳ هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند، اظهار داشت: با انصراف ۲ هزار نفر، اکنون باید تعهدات‌مان را نسبت به ۳۱ هزار نفر پاسخگو باشیم و با مدلی که پیش می‌رود امیدواریم این خودروها همان‌طوری که گفته شد تا آخر آذر تحویل داده شود. همچنین امید داریم تعداد قابل توجهی ‌خودروی هیبرید و هیبرید پلاگین نیز وارد شود.

وی با بیان اینکه در خصوص ثبت سفارش، تأیید و تخصیص منابع مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان‌کرد:‌ فکر نمی‌کنم واردات ۲۰۰ هزار خودرو تا پایان سال محقق شود، اما با توجه به احتمال واردات خودروهای کارکرده پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال رکورد واردات خودرو شکسته شود. ضمن اینکه این پیش‌بینی وجود دارد که سال آینده واردات ۲۰۰ هزار خودرویی که پیشتر اعلام شده بود محقق شود.

ضیغمی در مورد آئین‌نامه واردات خودروی کارکرده، گفت: این آئین‌نامه به هیأت دولت ارسال شده و در این آئین‌نامه امکان واردات خودرو برای اشخاص فراهم است؛ در واقع هر شخص حقیقی می‌تواند نسبت به واردات اقدام کند و بنابراین برای این واردکنندگان موضوع خدمات پس از فروش و دارا بودن نمایندگی ملاک نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا