پرونده چندین ساله مسکن مهر چه زمانی بسته می‌شود؟

به‌روزترین‌ها– در این روزها بحث تکمیل و اتمام پروژه های مسکن مهر  همواره مطرح است. بخش زیادی از این پروژه ها در کشور در شهرهای جدید ، بافت های فرسوده و شهرهای کوچک و زیر ۱۰۰ هزار نفر ساخته شده بود که پرونده بسیاری از این واحدها در سال های گذشته بسته شد و البته در برخی از شهرها هنوز واحدهایی هستند که به دلیل مشکلات حقوقی  و تعاونی بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال به اتمام نرسیده است که در این زمینه همواره متقاضیانی طی تماس با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام می کنند که بعد از گذشت ۱۲ سال با وجود آنکه  مبلغ این واحدها را به صورت کامل پرداخت کرده ایم و در حال پرداخت اقساط تسهیلات آن هستیم اما واحدی به ما تحویل داده نشده است که این مشکل در شهرهای جدیدی و شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بود که به دلیل حضور تعاونی ها و ایجاد مشکل بین تعاونی ها این مشکلات برای متقاضیان آنها فراهم شد.

البته تعدادی دیگری از پروژه های نیمه تمام مسکن مهر هم به دلیل آن  که شروع آنها دیر بوده و همین خود باعث شده انس که روند ساخت طولانی و با افزایش قیمت همراه شود. در همین رابطه علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: طی دو سال گذشته بیش از ۳۵ هزار واحد مسکن مهر  در شهرهای جدید ساخته  و تحویل متقاضیان داده شد که ۱۰ هزار واحد از آن در پردیس بوده است که بخش عمده ای از این واحدها مراحل محوطه سازی آنها هم به اتمام رسیده است.

وی افزود: به دلیل محدودیت های مالی دستگاه‌های خدمات‌رسان با مشکلات و موانعی  برای  تکمیل  این پروژه ها مواجه بودیم  اما در پروژه‌های  شهرهای جدید بخشی از زیر ساخت‌های تعهدات شهری را اجرا کردیم که البته سعی کرده ایم در پروژه‌های مسکن مهر که‌ مشکل گاز شهری وجود داشت بخشی از آنها را برطرف کنیم. با توجه به اینکه اجرای این پروژه ها در سنوات گذشته بر اساس استاندارد های قدیم تهیه و اجرا شده بود، بسیاری از این موارد باید استانداردهایشان را از نظام مهندسی مجددا تاییدیه می‌گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: به دلیل تقاضا و درخواست های مکرر بسیاری از متقاضیان  تقاضا داشتند که واحدهای خود را دریافت کنند و وسایل را آنجا قرار دهند تا  هماهنگی های لازم انجام شود و با توجه به شرایط سخت متقاضیان علی‌رغم نصفه کار بودن واحد ها را تحویل می‌دادیم تا بخشی از مشکلات برطرف شود.

جعفری با بیان اینکه  بخش زیادی از مشکلات مسکن مهر به دلیل عدم تکمیل انشعابات است، گفت: جلسات بسیار زیادی در این حوزه برگزار کردیم و امیدواریم  این انشعابات هرچه سریعتر تکمیل شود تا امکان بهره برداری از آنها فراهم شود. امیدواریم  یک بسته ده هزار واحدی از مسکن ها را تا پایان امسال افتتاح  و تحویل دهیم  و با پیگیری‌های صورت گرفته از دستگاه‌های خدمات رسان بتوانیم جشن پایان مسکن مهر را در انتهای سال آینده برگزار کنیم.

در همین رابطه مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر ناتمام در حالی به دولت سیزدهم به ارث رسید که بدون آورده، منابع مالی و فاقد بودجه مصوب بود و گاهی متقاضیان بیش از ۱۲ سال در انتظار تحویل واحدهای مسکن مهر خود بودند که  این کار با دشوار های فراوان توسط دولت سیزدهم با تجهیز منایع انجام شد و در ماه گذشته شاهد تحویل ۱۰ هزار واحد  مسکونی در پردیس شد.

بذرپاش از اتمام ۱۴۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر تا پایان دولت سیزدهم خبر داد و افزود: در پردیس در پاییز ۷ هزار واحد و تا آخر امسال ۱۲ هزار واحد و تا پایان دولت سیزدهم تمامی واحد ها تحویل داده می شود. تیمی متشکل از اعضای حقوقی و مسئولان برای بررسی مشکلات حقوقی واحدهای باقی مانده مسکن مهر تشکیل شده است که برای رفع مسائل موجود اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

در همین رابطه خلیل محبت خواه مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ۱۰ هزار مسکن مهر باقی مانده از سال‌های گذشته در شهر جدید پردیس به اتمام رسید که از این میزان حدود ۵ هزار واحد به مردم واگذار شد و با توجه به این که مدت زمان ساخت این واحدها ۱۲ سال به طول انجامیده بود و سال‌های سال مسکوت باقی مانده و موجب نارضایتی مردم شده بود. بخش عمده ای از واحدهای باقی مانده در فاز ۱۱ پردیس قرار دارد که تا دهه فجر بخش زیادی از این واحدها تحویل داده می شود و ما امیدواریم تا پایان سال آینده پرونده مسکن مهر این شهر را ببندیم.

همچنین آرش صیادی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه با افتتاح ۴۳۸۰ واحد عملاً پرونده مسکن مهر بسته شد، اظهار کرد: حدود ۱۳۰۰ مسکن مهر باقیمانده تعاونی‌ساز در پرند داریم که باید مسائل حقوقی آنها حل شود و در مجموع از ۹۵ هزار واحد مسکن مهر ساخته‌شده در شهر پرند با احتساب افتتاح این پروژه ۹۴ هزار واحد به بهره‌برداری می‌رسد. بخش زیادی از پروژه های مسکن مهر دارای مشکل حقوقی و تعاونی بودند که در حال رایزنی با وزارت تعاون هستیم که با حل آنها این پروژه ها هم به اتمام خواهد رسید. 

براساس این گزارش امیدواریم هرچه سریعتر پرونده چندین ساله مسکن مهر که متقاضیان زیادی چشم انتظار تحویل آنها هستند بسته شود تا بخشی از مشکلات آنها که همچنان چندین سال در شرایط سخت مستاجری به سر می‌برند برطرف شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا