روابط تجاری ایران و کانادا از سر گرفته می‌شود؟

روابط تجاری ایران و کانادا از سر گرفته می‌شود؟

در جدیدترین نشست هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا، اعضا از لزوم برنامه‌ریزی جدی برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور سخن گفتند.

به‌روزترین‌ها– هر چند سابقه حضور تجاری ایران در کانادا به چند دهه قبل باز می‌گردد اما در سال‌های گذشته، تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا، حضور ایران در برخی از بازارهای دوردست دشوارتر از قبل شده و همین موضوع تاثیر خود را بر آمار تجارت مشترک میان ایران و کانادا نیز گذاشته است.

هر چند مسئولان سازمان توسعه تجارت اعلام کرده‌اند که در شرایط فعلی، با توجه به برخی محدودیت‌ها، اولویت اصلی ایران حضور در بازار کشورهای منطقه و همسایه است و در صورت استفاده از ظرفیت همین کشورها، میزان صادرات کالا می‌تواند به شکل جدی افزایش پیدا کند اما در عین حال ایران اعلام کرده که از حضور در تمامی بازارهایی که ظرفیت لازم را دارند، استقبال خواهد کرد.

علا میرمحمد صادقی – رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا – در جدیدترین نشست این اتاق اعلام کرده که ظرفیت همکاری قابل توجهی میان دو کشور وجود دارد و در صورت استفاده از فرصت‌ها می‌توان انتظار داشت که در این بخش تحولاتی جدی رخ دهد.

او گفته: این اتاق تا یک سال قبل سالانه چندین هیات تجاری را از ایران روانه کانادا کرده و به طور متقابل میزبان هیات‌هایی از کانادا در ایران بود. اما متاسفانه در یک سال اخیر با رکودی که در فضای سیاسی میان دولت‌های ایران و کانادا ایجاد شده فعالیت‌های تجاری هم کمرنگ شده است.

او افزود: کانادا امتیاز فوق‌العاده ای نسبت به کشورهای دیگر برای ایران دارد و آن امتیاز اقامت ایرانیان زیادی در کانادا با موقعیت‌های خوب تجاری است. اما رکود حاکم بر روابط سیاسی دو کشور مانع از انجام فعالیت‌های تجاری شده است. مایل هستیم وزارت امور خارجه سیاست خود را در این زمینه بگوید تا اتاق ایران و کانادا در قالب این سیاست اهداف تجاری خود را دنبال کند.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از ۵۰۰ عضو دارد گفت: متاسفانه به دلیل شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود ۱۰۰ نفر از اعضا و صاحبان بنگاه‌های تجاری ساکن در ایران فعال بوده‌اند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم کند تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا گفت: در بازار صنفی وجود دارد که به آنها واسطه می‌گویند. این واسطه نقش تسهیل‌گری روابط دو طرف را هم بر عهده دارد و اگر طرفین معامله به هر دلیل ملاحظاتی داشته باشند آن را به طور غیرمستقیم از طریق واسطه به طرف دیگر منتقل می‌کنند. حالا اتاق مشترک می‌تواند واسطه‌گری کند و دولت باید از این پتانسیل استفاده کند. خیلی از اقدامات را ممکن است دولت نتواند به طور مستقیم انجام دهد اما اتاق مشترک این توانایی را دارد که موضوع را دنبال کند.

او با بیان اینکه زمینه دعوت از هیاتی ایرانی از طرف شورای همکاری تجار کانادا (به عنوان نهاد مقابل اتاق مشترک ایران و کانادا) وجود  دارد گفت: درخواست ما این است که دولت‌های ایران و کانادا با این موضوع مخالفتی نداشته باشند و این هیات بتواند با یک توافق ضمنی به کانادا سفر کند. اگر بخش خصوصی دو طرف بتوانند با هم ملاقات داشته و همکاری‌هایی را آغاز کنند این می‌تواند زمینه التیام سیاسی را هم در روابط دو کشور موجب شود.

 منبع: ایسنا