ریزش بورس را به جنگ غزه گره نزنید

ریزش بورس را به جنگ غزه گره نزنید

یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است جنگ اخیر در سرزمین های اشغالی دلیلی بر ریزش بورس تهران نبوده و ریزش بورس ناشی از سیاست های داخلی اقتصادی است.

به‌روزترین‌ها– علی فراقی کارشناس بازار سرمایه درباره علت ریزش ۵۰ هزار واحدی بورس در معاملات روز شنبه گفت: بازار سرمایه از مشکلات فراوانی رنج می‌برد که امروز به صورت فرسایشی خود را نشان می‌دهد، اگر بخواهیم موارد ریز و درشت را بررسی کنیم در نهایت به مهم‌ترین علل یعنی نرخ بهره خواهیم رسید که علیرغم رشد دیوانه‌وار پایه پولی و به صورت ادامه دار آن با مسیر صعودی نرخ بهره و جمع‌آوری پرقدرت نقدینگی روبه رو هستیم.

فراقی افزود: در نتیجه مهم‌ترین علت ریزش بورس نرخ بهره است و باز هم باید تاکید کرد صرفاً نرخ بهره پاشنه آشیل رکود حال حاضر است؛ فشار نقدینگی به هر سمت و سو که باشد می‌تواند تمامی عوامل دیگر اقتصاد را با خود همراه می‌کند، به عنوان مثال سال ۹۷ دولت به یک باره نرخ بهره را کاهش داده و سیل نقدینگی به سمت بازار سرمایه آمد، دولت باز هم با همین ابزار نرخ بهره در مرداد ماه سال ۹۹، رشد بورس را کنترل و سرکوب کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته امروز بازار عطش صعود شاخص را دارد و اگر دولت به فکر نرخ بهره‌های بالاتر نباشد باز هم بورس می‌تواند صعودی شود.

علی فراقی در پایان گفت: امروز نرخ بهره در روند بازار بسیار تأثیرگذار است زیرا سرمایه گذار بزرگ به دنبال بازاری امن و پرسود است، اگر بازار سرمایه را با مؤلفه اصلی یعنی نرخ بهره برای سرمایه گذاری امن کنیم و ریسک‌های دیگر سرمایه گذاری مانند نرخ دستوری را از بین برده و به بازار اجازه نفس گرفتن بدهیم قطعاً بازار صعودی خواهد شد.

منبع: مهر