ایران‌خودرو تعطیل شود زیانش کمتر است!

ایران‌خودرو تعطیل شود زیانش کمتر است!

یک عضو اتاق بازرگانی ایران در توییتی یک محاسبه ساده کرده و نشان داده که اگر بزرگترین کارخانه خودروسازی کشور تعطیل شود، میزان زیان آن احتمالا کمتر از زیان فعلی آن باشد.

به‌روزترین‌ها– عباس وطن‌پرور در توییتی نوشته است: «ایران‌خودرو پارسال بیش از ۱۵ همت ضرر کرده. تعداد کارکنان این شرکت حدود ۵۰ هزار نفر است. اگر دولت ایران خودرو را تعطیل و به ۵۰ هزار کارمند بیکارِ شده به علاوۀ ۵۰ هزار نفر دیگر که غیرمستقیم بیکار می‌شوند، ماهی۱۰ میلیون تومن حقوق بدهد ضرر سالانۀ دولت ۳ همت کمتر از الان خواهد بود.»

چند روز پیش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به وزیر صمت سیاست قیمت‌گذاری صنعت خودرو را مورد اشاره قرار داده و این سیاست را زمینه‌ساز ضرر و زیان سهامداران و ادامه این رویه را عامل تعطیلی این صنعت در کشور خوانده بود.

در نامه مجید عشقی آمده بود: «الزام ستاد تنظیم بازار و شورای رقابت به شرکت‌های خودروساز به‌منظور تنظیم بازار خودرو، در مقاطعی سبب پیش فروش خودرو با قیمت‌های قطعی و غیرمنطقی شد و این امر در کنار تأخیر در اعطای مجوز افزایش نرخ محصولات، سبب زیان شرکت‌های خودروساز شده به گونه‌ای که مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های ایران خودرو و سایپا در سال ۹۹ زیان خالص این شرکت‌ها به ترتیب ۱۵۵ هزار و ۵۰ میلیارد و ۵۷ هزار و ۶۶۵ میلیارد ریال برآورد شده و همچنین زیان انباشته شرکت‌های مذکور به ترتیب بالغ بر ۲۹۹ هزار و ۳۸۶ میلیارد و ۱۵۰ هزار و ۶۹ میلیارد ریال است.»

با این حال همچنان خودروسازان طرح پیش‌فروش و فروش خودرو با قیمتی پایین‌تر از بازار را اجرا می‌کنند.

 منبع: تجارت نیوز