مجلس حامی نوسازی بافت‌های فرسوده است

به‌روزترین‌ها– مجتبی یوسفی در رابطه با ابلاغ بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده و اقدامات مجلس برای نظارت بر اجرای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اظهار کرد: بسته مذکور جامع است و در آن حد نصاب تفکیک، منابع مالی، اصلاح قوانین شهرسازی و طبقات تشویقی را توأمان دیده است و بدین‌ترتیب مالکان، سازندگان و مدیران شهری را به نوسازی در بافت‌های فرسوده ترغیب می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه در بیشتر مناطق شهرداری‌ها هم در شهرهای بزرگ و هم در شهرهای میانی و سایر شهرها، ارتقای کیفیت در بافت های فرسوده به افزایش خدمات رسانی به مردم و کاهش مخاطرات شهرها که بخشی از مسئولیت‌های شهرداری‌هاست می‌انجامد بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا شهرداری‌ها همکاری مناسبی را برای اجرای این طرح داشته باشند.

یوسفی افزود: موانع حد نصاب تفکیک در بسته نوسازی برداشته شده و همین موضوع نیز سبب خواهد شد تا همکاری شهرداری‌ها بیش از گذشته باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به این پرسش که چنانچه بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده رعایت نشود از چه ابزارهایی می‌توان استفاده برد؟ گفت: چنانچه بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده از سوی شهرداری ها رعایت نشود، وزارت راه و شهرسازی و فرمانداران می‌توانند ورود کنند و نمایندگان مجلس نیز به عنوان ناظر در خدمت مردم برای تحقق این موضوع هستند.

یوسفی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی در خصوص کارشکنی‌های احتمالی در خصوص اجرا نشدن مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نوسازی بافت های فرسوده می تواند از ظرفیت قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری استفاده کند.

وی تصریح کرد: در کمیسیون تلفیق استفاده از ظرفیت اراضی سایر دستگاه ها برای تولید مسکن و تخصیص اراضی مازاد بررسی شده است و این نوید خوبی است تا در سال آینده کمک‌هایی از سوی دولت برای تولید مسکن اقشار کم‌درآمد محقق شود.

 منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا