به ازای هر ۴۴٠ ایرانی یک مشاور املاک وجود دارد

به‌روزترین‌ها– داود بیگی‌نژاد با اشاره به ضرورت ساماندهی بازار مسکن و کنترل مشاور املاک اظهار داشت: تنها در منطقه تهران و منطقه شمیرانات حدود ١٢ هزار واحد صنفی مشاور دارای پروانه کسب فعال هستند و با احتساب فعالیت افراد بدون جواز در این حوزه به طور قطع حداقل باید ٢٠ الی ٣٠ درصد به این عدد اضافه کنیم. بنابراین کنترل این تعداد مشاور املاک غیر قابل انجام است. 

وی تاکید کرد: اگر به صورت میانگین در هر یک از این واحد‌های صنفی ۵ نفر هم مشغول به کار باشند تنها در ٢٠ منطقه تهران همراه با شمیرانات ۶٠ هزار نفر در این مشاوران املاک فعال هستند و این افراد باید در سطح شهر برای خود کار ایجاد کنند، در این شرایط به طور قطع بازار مسکن دچار خلل می‌شود چراکه احتمال دارد عده‌ای از این افراد به ویژه کسانی که فاقد پروانه هستند به صورت سیستمی و پارتیزانی وارد محلات می‌شوند و قیمت محلات را تغییر می‌دهند. باید دید شهر تهران به این تعداد مشاور املاک نیاز دارد؟ 

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حدود ١٨۵ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و مجاز در سطح کشور فعال هستند ، گفت: اگر این عدد را به جمعیت کل کشور تقسیم کنیم به عبارتی به ازای هر ۴۴٠ نفر یک مشاور املاک وجود دارد، حال اینکه مگر هر ۴۴٠نفر نیاز به معامله مسکن دارند؟ در واقع در ارتباط با مشاوران املاک یک فاجعه در حال رخ دادن است. 

بیگی‌نژاد ادامه داد : یک بستر رها برای فعالیت مشاوران املاک ایجاد شده و می‌خواهیم افرادی در این بستر رها فعالیت می‌کنند، تابع قانون هم باشند و تنها راهکار اجرای این اقدام این است که ورودی‌های این شغل کنترل شود. 

وی درباره ارتقای سواد و مدرک تحصیلی مشاوران املاک از سیکل به دیپلم اظهارداشت: حداقل سواد برای مشاوران املاک در حال حاضر دیپلم است و قبل از آن تابع از قانون نظام صنفی سواد خواندن و نوشتن برای این افراد کفایت می‌کرد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اگر می‌خواهیم بازار مسکن را ساماندهی کنیم باید به افرادی اجازه ورود به این شغل بدهیم که یک مسیر صحیحی را طی کرده باشند، گفت: در حال حاضر اسیر یک تعداد مشاوران املاک هستیم که تعداد عمده آنها مشاوران املاک غیر مجاز هستند و البته در مشاوران املاک مجاز هم از این افراد وجود دارد به صورت سازمان یافته در حال تخلف هستند.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا