اخبار برگزیدهاقتصاد ایران

دولت به اندازه مالیاتی که می گیرد باید خدمات دهد

به‌روزترین‌ها– عباس آرگون عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه در مورد وضع مالیات ستانی در اقتصاد ایران گفت: به موضوع مالیات باید از دو منظر نگریست؛ نخست اینکه باید شفافیت و مالیات دادن به عنوان یک ارزش در کشور تلقی شود و دولت کشور را بر اساس درآمدهای مالیاتی اداره کند؛ اما مهم‌ترین بحثی که مطرح می‌شود عدالت مالیاتی است تا هر کسی متناسب با درآمدی که دارد مالیات پرداخت کند و به موازات آن با فرار مالیاتی مبارزه و مودی مالیاتی تکریم شود.

وی افزود: مالیات یک ابزار درآمدی نیست بلکه ثروت را باز توزیع می‌کند و به تولید کمک کند و در نهایت به عدالت اجتماعی کمک می‌کند منتهی با شرط اینکه به صورت اصولی پیاده شود.

وی افزود: به نوعی در مالیات باید بر داده تمرکز شود و با برخورد سلیقه‌ای پرهیز شود؛ پایه‌های مالیاتی باید توسعه داده و مودیان جدید شناسایی شوند.

آرگون تصریح کرد: از سویی دیگر شرایط اقتصادی کشور باید در تنظیم مالیات مورد توجه قرار گیرد. از ممیز محوری فاصله بگیریم و یک نگرش سیستمی ایجاد شود. از سویی دیگر باید یک نگاه تعاملی بین مالیات گیرنده و مالیات دهنده برقرار باشد.

وی افزود: همه باید در ساختن کشور همیاری کنند اما از آن طرف نیز امید به گرفتن خدمات و سرویس از دولت داشته باشند. دولت باید متناسب با مالیاتی می‌گیرد هم پاسخگو باشد هم به مردم سرویس بدهد و هزینه‌های غیرضروری را کم کند و خود را چابک کند.

تورم، مالیات غیرمستقیم است

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بر لزوم اصلاح نظام مالیاتی برای افزایش شفافیت تاکید کرد و گفت: هر اندازه که نظام مالیاتی شفاف باشد، بخش‌های مختلف جامعه اعم از تولید برای پرداخت مالیات راغب می‌شوند و فرهنگ سازی مالیاتی صورت می‌گیرد. در حال حاضر با توجه به اینکه درآمدها متناسب با تورم افزایش نمی‌یابد به نوعی سود تولید تحت تأثیر قرار دارد زیرا تورم خود مالیاتی است که به صورت غیرمستقیم از جیب تولیدکننده و مصرف کننده برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه حاکمیت باید تورم را کنترل کند به دستمزد نیز اشاره و تصریح کرد: اگر تورم ۵۰ درصد باشد و درآمد مردم ۲۰ درصد افزایش یابد یعنی درآمد از تورم ۳۰ درصد عقب است و در این شرایط وقتی مالیات هم می‌پردازند این تفاوت بیشتر می‌شود؛ به این معنا که بابت آن بخشی از درآمدی که کسب نکرده‌اید باید مالیات بدهید. در واقع در این شرایط دو نوع مالیات باید پرداخت یکی همان مالیات مرسوم و دیگری از بابت تورم.

آرگون با بیان اینکه تورم منجر به کاهش قدرت خرید مردم و ارزش پول می‌شود، گفت: در شرایطی که اقتصاد کشور درگیر تورم است اخذ مالیات با نرخ‌های بالا به این معناست که تولیدکننده و مصرف کننده در حال پرداخت مالیات مضاعف هستند. در این شرایط اقشار متوسط و پایین بیشتر آسیب می‌بینند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: باید از درآمد واقعی مالیات اخذ شود نه از درآمد اسمی؛ یعنی دولت باید تورم را از دل درآمدها خارج کند و از درآمدهای واقعی مالیات بگیرد زیرا تورم ارزش پول را افت داده است. همچنین دولت باید از بخش‌های خاکستری مالیات بگیرد و این بخش‌ها را زیر چتر خود بیاورد.

وی در ادامه گفت: تا یک حدی اگر نرخ مالیات را افزایش دهید درآمد دولت نیز افزایش می‌یابد وقتی از این حد بگذریم نه تنها درآمد دولت افزایش نمی‌یابد بلکه افت هم می‌کند.‌تا یک حدی اگر نرخ مالیات را افزایش دهید درآمد دولت نیز افزایش می‌یابد وقتی از این حد بگذریم نه تنها درآمد دولت افزایش نمی‌یابد بلکه افت هم می‌کند. زیرا نرخ بالای مالیات انگیزه تولید و اشتغالزایی را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین در شرایط فعلی عمده تمرکز دولت باید بر توسعه پایه‌های مالیاتی و کاهش هزینه‌ها باشد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اگر می‌خواهیم مالیات عادلانه ای بگیریم که در نهایت به توسعه اقتصاد کشور کمک کند باید عملکردها به صورت شفاف باشد، تصریح کرد: پیشنهاد ما برقراری عدالت مالیاتی است زیرا در حال حاضر مهم‌ترین بحث در مالیات، عدالت مالیاتی است یعنی بتوانیم عدالت مالیاتی را در کشور به صورت دقیق برقرار کنیم و با حذف ممیز محوری، بر اخذ سیستمی مالیات تمرکز کنیم.

به جای افزایش نرخ، چتر مالیاتی را باید گسترش داد

این فعال اقتصادی یادآور شد: مالیات باید عادلانه باشد و عدالت مالیاتی در تمام سطوح اجرا شود. یعنی تمامی مردم به صورت شفاف و به میزان عادلانه مالیات دهند. مالیات یک جاده یک طرفه نیست و گیرنده مالیات باید در مقابل آن خدمات شایسته به مردم ارائه دهد. دولت باید پاسخگوی مالیات باشد که این مالیات کجا خرج می‌شود، از سوی دیگر هزینه‌های خود را کم کند تا خدمات بهتر ارائه کند.

آرگون همچنین گفت: مالیات اگر متناسب با پرداختی‌ها و کیفیت خدمات همراه نباشد موجب مهاجرت در نسل جوان هم می‌شود. باید عواقب متعدد مالیات را دید. مالیات خیلی حساس است و باید به جای افزایش نرخ، چتر مالیاتی را گسترش داد. باید تمامی بخش‌ها زیر چتر مالیات قرار بگیرند و عدالت مالیاتی انجام شود.

وی در ادامه بر لزوم تعبیه زیرساخت‌های مالیاتی تاکید کرد و گفت: برای افزایش پایه‌های مالیاتی باید زیرساخت‌ها فراهم شود؛ وقتی یک قانونی مصوب می‌شود و اجرا نمی‌شود به نوعی لوث می‌شود. بنابراین ابتدا دولت باید زیرساخت‌های را فراهم کند و در ادامه نسبت به اخذ درآمدهای مالیاتی مضاعف اقدام کند. باید توجه داشته باشیم رکود و افول هر واحد تولیدی به اشتغال کشور لطمه می‌زند.

مالیات بر تورم نگیرید

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به لزوم برقراری عدالت مالیاتی در مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و افزود: تصور کنید، فردی در ایران کالایی را با ۱۰۰ واحد پول خریداری کرده و در انتهای سال، ارزش کالا به ۲۰۰ واحد می‌رسد. این رشد قیمت، ناشی از افت ارزش پول است و از این افت ارزش نباید مالیات دریافت شود. بنابراین اجرای این طرح بدون در نظر گرفتن نرخ تورم، مالیات بر عایدی سرمایه نخواهد بود بلکه نام آن مالیات بر تورم است.

آرگون یادآور شد: با وجود داشتن قوانین مالیاتی خوب اما عملکرد و نحوه رفتاری که با بخش‌های تولیدی و مولد می‌شود قابل قبول نیست؛ به گونه‌ای که با تغییر افراد یا کارشناسان یا شرایط مختلف، رفتارها با تولید نیز تغییر می‌کند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده نیز اشاره کرد و گفت: این بند از لایحه با فرض تصویب برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده است. باید توجه شود که افزایش مالیات بر ارزش افزوده در شرایط تورمی و عدم افزایش درآمدها متناسب با تورم فشار مضاعفی بر جامعه تلقی می‌شود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا