اخبار برگزیدهاقتصاد ایران

آغاز چانه‌زنی مزد ۱۴۰۲ بعد از اعلام سبد معیشت

به‌روزترین‌ها– هادی ابوی نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به آغاز جلسات شورای‌عالی کار برای چانه‌زنی مزد 1402، گفت: فردا پنجشنبه (11 اسفندماه 1401) جلسه شورای‌عالی کار با حضور شرکای اجتماعی با دستور کار اصلاح آیین‌نامه دادرسی کار و بحث مذاکرات مزدی برگزار می‌شود.

وی در واکنش به اظهارات نماینده مجلس شورای اسلام پیرامون برگزاری جلسه شورای‌عالی کار در 20 اسفندماه، تصریح کرد: مجلس در تعیین مزد جایگاهی ندارد و تنها می‌تواند تسهیل‌کننده مسیر برای رسیدن به دستمزد منطقی باشد، تصمیم‌گیرنده نهایی برای افزایش مزد شورای‌عالی کار با ترکیب سه‌جانبه‌گرایی است.

ابوی با بیان اینکه سه‌شنبه 9 اسفند 1401، کمیته مزد تشکیل شده و بررسی‌ها پیرامون تعیین هزینه سبد معیشت انجام شده است اما هنوز مبلغ سبد معیشت تعیین نشده است، گفت: ملاک نماینده کارگران برای ورود به چانه‌زنی دستمزد سال آینده تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به کاهش قدرت خرید کارگران با تورم حاکم بر جامعه ابراز کرد: انتظارمان از دولت این است برای دستمزد سال آینده عدد و رقمی تعیین شود که کفاف هزینه‌های کارگران را بدهد. کارگران در زمان حاضر شرایط بدی را سپری می‌کنند، بخش عمده‌ای از دستمزد صرف هزینه مسکن می‌شود و طی چند ماه اخیر، هزینه سبد معیشت کارگران افزایش زیادی داشته است، بسیاری از اقلام خوراکی به‌دلیل دستمزد پایین از سفره کارگران حذف شده است.

ابوی گفت: شورای‌عالی کار تا پایان سال چندین جلسه برگزار خواهد کرد و بعد از تعیین عدد و رقم سبد معیشت، کارگران به‌صورت جدی برای دستمزد 1402 چانه‌زنی خواهند کرد.

 منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا