قیمت برخی کالاهای اساسی+جدول/ ثبات نسبی قیمت گوشت گوسفندی

به‌روزترین‌ها– رصد هفتگی بازار کالاهای اساسی در هفته دوم مرداد ۱۴۰۲ حاکی از کاهش محصولات در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارد. کاهش تقاضا، معوق شدن مطالبات تولیدکنندگان و… سبب شده تا حجم خرید برخی از شعبات فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاهشی باشد؛ به طوری که یکی از فروشگاه‌ها به مدت دو هفته است که محصولات شوینده و روغن‌های خوراکی آن به حداقل رسیده است. در این کارزار، حذف تولیدکنندگان ضعیف به فروشگاه‌های با قدرت مالی پایین رسیده و کم کم شاهد کاهش شعبات این فروشگاه‌ها در سطح شهرها خواهیم بود.

وضعیت بازار تقاضا

شرایط تحریم، کاهش تقاضا در داخل و اشباع بازار کشورهای همسایه شرایط را برای دولت سخت‌تر کرده و اگر سیاست گذاران تدبیری برای افزایش قدرت خرید مردم و رونق دوباره بازار داخل نیندیشند تولید تحت شعاع چنین شرایطی ضعیف و ضعیف‌تر خواهد شد. در ابتدای دهه ۹۰ تولیدکنندگان صنایع غیرغذایی از کاهش بازار خود گلایه داشتند و به عنوان مثال تولیدکنندگان کفش عنوان می‌کردند اگر هر ایرانی در دهه ۸۰ سالانه ۳ جفت کفش خریداری می‌کرد در نیمه نخست دهه ۹۰ این عدد به ۱.۵ جفت و در ادامه به حداقل رسید. با اعمال تحریم دوباره در نیمه دوم دهه ۹۰ و افزایش نرخ تورم این نگرانی و گلایه به تولیدکنندگان مواد غذایی رسیده و امروز تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی از ریزش ۳۰ درصدی بازار تقاضا کشور اظهار نگرانی می‌کنند.

فرآورده‌های لبنی؛ بر اساس سخنان تولیدکنندگان صنایع لبنی کشور، سال گذشته با سیاست‌هایی که دولت در حذف یارانه از قیمت شیر داشت، قیمت شیر خام از ۶.۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش پیدا کرد. با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد بهای تمام‌شده محصولات لبنی را شیر خام تشکیل می‌دهد، به یکباره با افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت محصولات لبنی مواجه شدیم. بر اساس آمار رسمی که وجود دارد، همین موضوع متأسفانه منجر به کاهش بیش از ۲۰ درصدی تقاضای محصولات لبنیاتی در کشور شد و صنعت لبنیات را دچار چالش کرد. در ۳ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ هم با وجود اینکه باز شاهد افزایش نرخ ۲۵ درصدی قیمت شیر خام از ۱۲ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان و رشد نرخ چربی از ۱۵۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان یعنی افزایش ۳۴ درصدی قیمت‌ها بودیم، باز هم بازار کوچک‌تر شده و این نگرانی صنایع لبنی است که افزایش قیمت شیر خام، با توجه به فشار اقتصادی که به مردم وارد می‌شود، به طور مداوم منجر به تنگ‌تر شدن و کوچک‌تر شدن بازار لبنیات کشور شود.

گوشت؛ وضعیت بازار انواع گوشت به صراحت حاکی از کاهش بیش از ۵۰ درصدی تقاضا در این بازار است به طوری که طی چند سال اخیر سرانه مصرف هر ایرانی از ۱۲ کیلو گرم به ۶ کیلو گرم در سال گذشته رسید و این عدد امسال با توجه به قیمت‌های سلیقه‌ای موجود در بازار و رسیدن نرخ گوشت قرمز تازه به بیش از ۵۰۰ هزار تومان بازار تقاضا حداقلی خواهد بود. این وضعیت به بازار گوشت مرغ هم تسری پیدا کرده و خانوارها با کاهش قدرت خرید و حرکت از طبقه‌ای به طبقه‌ای پایین‌تر برای تأمین پروتئین‌های مورد نیاز به تخم مرغ، حبوبات، قارچ و… رو آورده اند.

نکته قابل توجه در بخش بازار این است که ضرورت دارد محصولات به ویژه در بخش کالاهای اساسی با وجود کاهش قدرت خرید و تقاضا، دچار کمبودی نباشد تا به لحاظ روانی تنش ایجاد نشود.

در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی می‌آید (تمام قیمت‌ها به تومان است).

قیمت کالاهای اساسی

کالای اساسیقیمت هفته جاریقیمت هفته گذشته
گوشت ران گوسفند داخلی۳۹۰-۵۸۰۳۹۰-۵۷۰
سردست گوسفند۴۰۰-۵۸۵۴۰۰-۵۸۵
شقه گوسفند۴۶۰۴۵۵
گوشت گوساله۴۸۵-۵۰۰۴۸۵-۵۰۰
ران گوساله۵۵۰
گوشت چرخ کرده مخلوط۴۶۵۴۶۵
گوشت چرخ کرده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای۲۹۹-۳۲۰۲۹۹-۳۲۰
کله و پاچه۲۰۰-۳۶۰۲۰۰-۳۶۰
گوشت مرغ گرم۹۵.۸۰۰۹۵.۸۰۰
گوشت مرغ با کمر۸۹.۸۰۰۸۵.۸۰۰
گوشت مرغ بدون کمر۹۹.۸۰۰۹۵.۸۰۰
سینه مرغ بدون استخوان۱۱۵.۸۰۰-۱۳۰.۵۰۰۱۱۵.۸۰۰-۱۳۰.۵۰۰
گوشت مرغ چرخ کرده۱۵۰۱۵۰
ماهی قزل آلا۱۳۸۱۳۸
میگو۳۶۰-۴۸۵۳۶۰-۴۸۵
تن ماهی۵۸-۸۲.۹۰۰۵۸-۸۲.۹۰۰
تخم مرغ زرده طلا دولتی (شانه ۳۰ عددی)۹۵۹۵
تخم مرغ دولتی (شانه ۳۰ عددی)۷۵۷۵
شیر بطری کم چرب۲۵-۲۹.۸۰۰۲۵-۲۹.۸۰۰
شیر بطری پر چرب۲۸-۳۴.۸۰۰۲۸-۳۴.۸۰۰
پنیر سفید ۵۱۵ گرمی۸۱۸۱
کره ۱۰۰ گرمی۲۴.۵۰۰-۳۲.۵۰۰۲۴.۵۰۰-۳۲.۵۰۰
کره ۵۰ گرمی۱۴-۱۸۱۴-۱۸
ماست دبه ای همزده۷۵.۹۹۰-۱۱۵۷۵.۹۹۰-۱۱۵
ماست ۹۰۰ گرمی۵۲۵۲
ماست دبه ای دو کیلویی۵۵-۶۴.۲۰۰۵۵-۶۴.۲۰۰
ماست ۱.۸ گرمی پرچرب۹۹۹۹
خامه ۲۵۰ گرمی۳۵۳۵
خامه ۲۰۰ گرمی۲۴.۹۰۰۲۴.۹۰۰
قند (یک کیلو)۳۹.۹۰۰۳۹.۹۰۰
شکر (یک کیلو)۳۵۳۵
برنج طارم بسته بندی فروشگاهی هر کیلو۱۵۰۱۵۰
برنج شمشیری هر کیلو۵۵۵۵
برنج طارم عطری هر کیلو۸۵۸۵
برنج هاشمی هر کیلو۹۵۹۵
برنج پاکستانی کیسه ۱۰ کیلویی۵۹۵۵۹۵
برنج پاکستانی هر کیلو (دولتی)۳۹.۸۰۰۳۹.۸۰۰
ماکارونی قطر ۱.۵ غنی شده ۵۰۰ گرمی۲۸.۵۰۰۲۸.۵۰۰
ماکارونی ۷۰۰ گرمی۲۴۲۴
رب گوجه فرنگی۳۹-۴۵۳۹-۴۵
روغن جامد ۵ کیلویی۳۶۵۳۶۵
روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (سرخ کردنی)۱۰۴.۵۰۰۱۰۴.۵۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (پخت و پز)۹۶.۳۰۰۹۶.۳۰۰
روغن ذرت ۱.۸ لیتری شیشه مات (پخت و پز)۳۶۸۳۶۸
روغن ذرت ۱.۸ لیتری شیشه مات (سرخ کردنی)۳۴۸۳۴۸
نخود۶۸۶۸
ماش۵۷۵۷
لپه۵۳۵۳
عدس ریز۶۲۵۴
عدس درشت۵۹۵۹
لوبیا چشم بلبلی۵۷۵۷
لوبیا قرمز۶۴۶۴
لوبیا سفید۸۴۸۴
لوبیا چیتی۷۸۷۸
 منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا