معافیت مالیاتی و امنیت بالا در سرمایه گذاری با گواهی سپرده شمش طلا

به‌روزترین‌ها– بورس کالای ایران در راستای توسعه ابزار‌های مالی خود، اسفند سال گذشته معاملات گواهی سپرده شمش طلا را راه اندازی که با توجه به امکان ورود سرمایه‌های خرد به این معاملات، بالغ بر یک تن شمش طلا در این بازار معامله شده است.

فرض کنید با توجه به قیمت حدود سه میلیون تومان برای هر گرم طلای ۲۴ عیار، سرمایه‌ای در حدود ۳ میلیارد تومان برای خرید یک شمش یک کیلوگرمی نیاز است، اما همه افراد می‌توانند با سرمایه ۳۰۰ هزار تومانی یک گواهی سپرده شمش طلا معادل یک دهم گرم در بورس کالا بخرند.

در ادامه رئیس اداره توسعه بازار فیزیکی بورس کالا محبوبه اسکندری به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: به منظور ایجاد امکان حضور اکثریت مردم، حداقل واحد معامله در این بازار ۱۰۰ سوت یا یک دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴ عیار) درنظر گرفته شد. بنابر این تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با دریافت کد بازار مالی بورس کالا، با حداقل سرمایه حدود ۳۰۰ هزار تومان، وارد این بازار شوند. مزیت دیگر این بازار این است که امکان انجام معاملات به صورت برخط هم فراهم است

در همین راستا هم الهی نعمتی کارشناس حوزه بورس کالا در پاسخ به این پرسش که سایر مزایای گواهی سپرده شمش طلا چیست؟ بیان کرد: گواهی سپرده شمش طلا فرصت معامله طلا با سرمایه خرد را برای تمام سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی فراهم می‌کند.

این کارشناس حوزه بورس کالا گفت: در شرایطی که نرخ ارز در کشور حتی ثابت باشد امکان استفاده از نوسان قیمت‌های جهانی برای دارندگان گواهی سپرده شمش طلا وجود دارد. معافیت معاملات گواهی سپرده کالایی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و متنوع شدن پرتفوی مشتریان با معاملات دارایی جدید از دیگر مزایای این گواهی به شمار می‌آید.

نعمتی بیان کرد: سرمایه گذاری در گواهی سپرده طلا به عنوان دارایی پایه امن و سپر تورم بودن یکی دیگر از ویژگی‌های این گواهی محسوب می‌شود. تضمین اصالت کالا (ارزیابی شمش طلا پیش از ورود به انبار مسئولیت خزانه در مقابل کمیت و کیفیت شمش)، انجام معامله به صورت قطعی با تسویه نقدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در آخر عدم نیاز به حمل و نگهداری فیزیکی شمش طلا در نتیحه امنیت بالا در سرمایه گذاری از دیگر نکات مثبت برای این گواهی قابل ذکر است.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا