کاهش 8 هزار و 104 واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 8 هزار و 104 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8 هزار و 104 واحد همراه شد.

به‌روزترین‌هابورس اوراق بهادار تهران آخرین روز هفته با با یک روند نوسانی پشت سر گذاشت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل بازار با عقب‌نشینی 8 هزار و 104 واحد نسبت به روز قبل به رقم یک میلیون و 451 هزار و 396 واحد رسید.

اما شاخص کل با معیار هم‌وزن، امروز 452 واحد رشد کرد و به رقم 399 هزار و 75 واحد رسید.

ارزش بازار ناشی از ارزش شرکت‌های بورسی امروز به بیش از 5 میلیون و 482 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 8.5 میلیارد سهم یا اوراق بهادار درقالب 394 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 327 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی 56 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن 11 صدم درصد رشد کردند. 

شاخص آزاد شناور 47 صدم درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس 53 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 59 صدم دصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، پالایش بندرعباس، پتروشیمی پردیس، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر، پالایش نفت تهران و فولاد مبارکه به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 57 واحد عقب‌نشینی نسبت به روز قبل به رقم 19 هزار و 44 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 50 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس افزون بر 338 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از 2.2 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 157 هزار فقره معامله و به ارزش 8 هزار و 724 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد و نیروی برق دماوند بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و در طرف دیگر، پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و سنگ‌آهن گوهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

امروز همچنین عرضه دو نوع خودروی خارجی در بورس کالا از سر گرفته شد و از قرار معلوم قیمت کشف شده در بورس کمتر از قیمت بازار بوده است و این نشان می‌دهد بازار سرمایه یک بازار شفافی است که در جهت کشف قیمت واقعی تلاش می‌‌کند. سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و باید با مطالعه و مشورت با افراد خبره انجام گیرد.

کاهش 8 هزار و 104 واحدی شاخص بورس تهران
نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز واحدهای سرمایه‌گذاری دارایکم بعد از مدتی منفی بودن، رو  به رشد قرار گرفت به گونه‌ای که در پایان معاملات با 1.3 درصد افزایش به هر واحد آن به 10 هزار و 158 تومان رسید. یعنی دارندگان این واحدها بعد از دو سال صبر در حد 158 تومان در هر واحد 10 هزار تومانی سود کردند. دولت برای تأمین مالی پروژه‌های عمرانی خود باید اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند، از جمله واحدهای دارایکم و پالایش یکم که در سال 99 از سوی دولت به مردم ارائه شد، باید سود حداقل به اندازه تورم برای مردم به همراه داشته باشد تا از این پس اگر دولت خواست در اجرای پروژه‌های عمرانی خود از وجوه مردمی کمک بگیرد، مردم اعتماد کنند.

 منبع: فارس