افزایش تولید ۳۰ هزار تنی گوشت قرمز با طرح تولید قراردادی

به‌روزترین‌ها– «شایان نادری» در نشست خبری خود به مناسبت دهه مبارک فجر افزود: در طرح تولید قراردادی خوراک دام سبک توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین و در اختیار جامعه عشایری قرار می‌گیرد و پس از پروار، دام عشایری نیز به قیمت روز خریداری می‌شود.

رییس سازمان امور عشایری کشور اجرای طرح قراردادی گوشت قرمز توسط جامعه عشایری را اقدامی در راستای تنظیم بازار گوشت قرمز کشور دانست و اظهار داشت: در مرحله نخست با صاحبان یک میلیون راس دام در جامعه عشایر قرارداد بسته شد و در مرحله بعدی تلاش داریم تعداد تولید دام زنده سبک را به ۶ میلیون راس برسانیم.

وی سهم جامعه عشایری در تامین گوشت کشور را ۲۵ درصد عنوان کرد و گفت: جامعه عشایری ۲۹ میلیون راس دام دارند که هر سال ۸ تا ۹ میلیون راس خود را در بازار عرضه می‌کنند. بنابراین با افزایش تولید گوشت قرمز به ۳۰ هزار تن سهم جامعه عشایری بین ۵ تا ۱۰ درصد دیگر نیز افزایش می‌یابد.

نادری با بیان اینکه برای اجرای این طرح ۵۰۰ هزارتن نهاده دامی نیاز است، تصریح کرد: طبق آمار شرکت پشتیبانی امور دام کشور، اکنون وضعیت نهاده‌های دامی کشور از شرایط مناسبی برخوردار است.

کشتار ۳۰ درصد دام مولد کشور طی سال گذشته

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: سال گذشته حدود ۳۰ درصد دام های مولد کشور روانه کشتارگاه‌ها شد که همین امر باعث کاهش جمعیت دامی و در نهایت گوشت قرمز در بازار امسال شد.

وی اظهارداشت: اما با برنامه ریزی انجام شده از محل تولید قراردادی نه تنها کسری تولید جبران بلکه به نظر می‌رسد بیش از قبل نیز تولید داشته باشیم.

نادری افزود: برای جبران کاهش دام‌های مولد، روش‌ های ویژه آبستن‌ سازی را در دام‌ عشایر به کار می‌گیریم تا بخش قابل توجهی از این دام‌ها جایگزین شود.

وی اضافه کرد: برای ماندگار کردن نسل جدید عشایر در این بخش دارید، گفت: اگر درآمد عشایر کافی باشد آنها این کار را رها نخواهند کرد و تلاش می‌کنیم که با طرح های مختلف از جمله تولید قراردادی گوشت درآمد آنها را افزایش دهیم.

افتتاح ۲۹۴ پروژه عشایری در دهه فجر امسال

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: در ایام دهه فجر امسال ۲۹۴ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان در حوزه‌های آبرسانی، راه عشایری، مطالعات جامع و تامین آب شرب افتتاح می شود که ۲۰ هزار خانواده عشایری از منافع آن منتفع می‌شوند.

افزایش ۳ برابری بودجه عشایری در سال ۱۴۰۲

وی افزود: امسال بودجه عشایر به ۲ هزارو ۶۳۲ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته که ۸۷۵ میلیارد تومان بوده حدود ۳ برابر افزایش داشته است.

نادری‌ از پرداخت ۱.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال ۱۴۰۲ از محل تبصره ۱۸ به جامعه عشایری خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته میزان تسهیلات از محل های د یگر ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه آبرسانی و تامین آب شرب بهداشتی و راه سازی از اولویت‌ های جامعه عشایری است تصریح کرد: برای بهبود وضعیت تامین آب شرب عشایر امسال ۲۹۲ تانکر آب لحاظ کرده‌ایم که برای سال ۱۴۰۳ تعداد دیگری به آن اضافه خواهد شد.

به گفته وی، اکنون ۷.۲ میلیون لیتر آب شرب سالم در اختیار جامعه عشایری کشور قرار می‌گیرد.

رییس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به پراکندگی در خدمات رسانی به عشایر و تامین رفاه این جامعه توسط برخی سازمان ها و وزارتخانه‌ها گفت: انتظار می‌رود وزارت نیرو برای جامعه عشایری پنل‌های خورشیدی، وزارت بهداشت مراکز بهداشتی، وزارت آموزش و پرورش مدارس و مراکز آموزشی و وزارت راه و شهرسازی جاده سازی لازم را طبق تکلیف تامین کنند.

۷۵ درصد جامعه عشایری باسواد هستند

نادری با بیان اینکه ۱.۱ جمعیت کشور را عشایر تشکیل می دهند گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد جامعه عشایری کشور باسواد و همچنین جوان هستند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا